Wystawy fotografii na świecie: Inge Morath, Loretta Lux, Indre Serpytyte

Wystawy fotografii na świecie: Inge Morath, Loretta Lux, Indre Serpytyte

Rumunia lat 50. w obiektywie Austriaczki Inge Morath, przerażające w swojej sielankowości portrety dzieci autorstwa Loretty Lux, ciche pożegnanie z ojcem na wstrząsających fotografiach Indre Serpytyte. W przeglądzie wystaw fotografii na świecie tym razem prezentujemy twórczość kobiet.


W tym tygodniu zapraszamy do odwiedzenia wystaw fotograficznych w Rumunii i we Włoszech. Nasz wybór padł na ekspozycje prezentujące twórczość kobiet: w bukareszteńskim Muzeum Chłopa Rumuńskiego można podziwiać cenną kolekcję zdjęć wykonanych w Rumunii przez Inge Morath pod koniec lat 50. minionego wieku. W Mediolanie trwa wystawa "Still silence" Indre Serpytyte – wstrząsająca wypowiedź na temat zagadkowej śmierci ojca artystki. Galleria Carla Sozzani, również znajdująca się w Mediolanie, zaprasza na prezentację dziecięcych portretów autorstwa Loretty Lux.

Inge Morath, My Romanian Diary/Jurnalul Meu Românesc
2 września – 17 października 2010
Muzeul Ţaranului Român
Şoseaua Kiseleff 3, Sector 1, Bukareszt


Austriaczka Inge Morath (współpracowała m.in. z Magnum) poznała Rumunię dzięki studiom w Bukareszcie w latach międzywojennych. Pod koniec lat 50. XX wieku wyruszyła ponownie do – już komunistycznej – Rumunii, aby przyjrzeć się nowym realiom panującym w kraju. Wystawa w Muzeum Chłopa Rumuńskiego to owoc dwóch wypraw Morath nad Dunaj, w 1958 i 1959 roku. Dzięki sporemu szczęściu, życzliwości mieszkańców i znajomości języka rumuńskiego Morath udało się dotrzeć nie tylko do miast i ośrodków przemysłowych, które odwiedzała jako oficjalny wizytator, lecz również na prowincję, gdzie – jak wspomina - spotkała się z wielką gościnnością. Dzięki temu mogła przyjrzeć się wnętrzom domów, podziwiać cerkwie, a nawet odwiedzić łodzie rybackie.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem