Wystawy fotografii na świecie: Roger Ballen, Steve McCurry, współczesna fotografia gruzińska

Wystawy fotografii na świecie: Roger Ballen, Steve McCurry, współczesna fotografia gruzińska

W prezentowanym w tym tygodniu przeglądzie wystaw fotografii na świecie poruszamy się między dwiema skrajnościami. Zapraszamy na wystawy gigantów fotografii, czyli Rogera Ballena w Monachium oraz Steve'a McCurry w Dublinie, ale również mniej znanych, choć też godnych uwagi i zainteresowania fotografów pochodzących z Gruzji, których prace można zobaczyć właśnie w Moskwie.Strona 1


Mroczny, groteskowy świat Rogera Ballena oraz słynne na cały świat zdjęcia – ikony jednego z najsławniejszych dziś dokumentalistów, Steve'a McCurry – te wystawy, skazane na sukces, z pewnością przyciągną rzeszę zainteresowanych. Prócz wystaw tych niewątpliwych supergwiazd fotografii prezentujemy również dorobek przedstawicieli "gruzińskiej nowej fali", zebrany na wystawie w Moskwie.

Roger Ballen, Fotografien 1969-2009
12 listopada 2010–27 lutego 2011
Münchner Stadtmuseum
St.-Jakobs-Platz 1, Monachium


Niepokojący świat Rogera Ballena potrafi wciągnąć widza bez reszty. Jak najdalsze od konwencjonalnej urody, wręcz turpistyczne, hipnotyzują surrealistycznym klimatem, przypominając sceny z niemego spektaklu teatralnego o nieznanej fabule lub dokumentu ze świata skrajnej izolacji. Choć aranżowane, czerpią niewątpliwie z najciemniejszych aspektów całkiem realnego świata. Brudne ściany, zniszczone meble, powierzchnie pokryte rysunkami o trudnej do odgadnięcia treści, ludzie i zwierzęta ułożeni w osobliwych pozach, to tematy stale powracające w twórczości Ballena. Ten artysta, którego wrażliwość bywa niekiedy porównywana do Weegee'go i Diane Arbus, początkowo skłaniał się ku fotografii dokumentalnej, portretując białych mieszkańców prowincji RPA. Stopniowo zmierzał jednak ku inscenizacji, wypracowując własny, rozpoznawalny styl. Jego zdjęcia wywołują ożywione dyskusje, bywa oskarżany o nadużycia i manipulację, ale równie często docenia się jego szczególną wnikliwość psychologiczną. Nierzadko bywa określany fotografem wewnętrznych krajobrazów człowieka.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem