Wywiad z Tomaszem Tomaszewskim - fragment książki "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii"

Wywiad z Tomaszem Tomaszewskim - fragment książki "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii"

Tomasz Tomaszewski - fotograf, pedagog, zajmujący się fotografią prasową, opowiada o tym, czym jest dla niego fotografia i w jaki sposób jego zdjęcia pomogły innym ludziom.

Przedstawiamy fragment wywiadu, który ukazał się w rekomendowanej przez serwis SwiatObrazu.pl książce "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii".
Hanna Maria Giza: Można fotografią uczynić wiele dobrego, można też uczynić wiele zła. Fotografowanie to też misja. Czy był pan w stanie pomóc swoją fotografią choć jednemu człowiekowi?
Tomasz Tomaszewski:
Owszem, i to wielokrotnie. Pewnego razu jedno moje zdjęcie odmieniło życie człowieka, a właściwie nawet całej wioski. W fotoreportażu o Salwadorze pokazałem zdjęcie mężczyzny, który stracił nogi, bo wszedł na minę przeciwpiechotną. Był rybakiem. Jego żona codziennie wynosiła go z łódki i niosła na plecach jakieś 200–300 metrów do domu przy brzegu jeziora, nad którym łowił. Otóż bogata kobieta w Stanach Zjednoczonych zobaczyła to zdjęcie, bardzo się przejęła i chciała mu kupić wózek. Skontaktowałem się z nim, a on zapytał, czy zamiast wózka mógłby dostać motor do swojej łódki. Wysłaliśmy mu nie mały, tylko ogromny motor do łodzi i dzięki niemu mógł penetrować jezioro w takich miejscach, które dawniej dla niego i dla reszty wieśniaków były niedostępne. W ciągu dwóch lat ten jeden silnik zmienił kompletnie życie wioski. Po pierwsze, jej mieszkańcy przestali być głodni, bo zaczęli łowić więcej ryb, a po drugie, zaczęli te ryby sprzedawać. Zarobili tak dużo pieniędzy, że kupili sobie drugi silnik do drugiej łódki. W ten sposób stali się bardzo znaną wioską rybacką nad gigantycznym jeziorem, w którym było mnóstwo ryb, nigdy niewyławianych, bo tam po prostu nikt nie miał urządzeń pozwalających na to, żeby odpłynąć od brzegu na dwa kilometry. Zawsze  łowili przy brzegu i ryby o tym wiedziały, a więc niechętnie tam przypływały.
Opublikowałem materiał o Cyganach wraz ze zdjęciem pięknej tańczącej kobiety, która desperacko usiłowała wejść w świat show-biznesu.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem