Wywiad z organizatorami Fotofestiwalu

Wywiad z organizatorami Fotofestiwalu

Z dyrektorem artystycznym Fotofestiwalu - Krzysztofem Candrowiczem oraz dyrektorem wykonawczym - Katarzyną Dubik rozmawia Dorota Bigo.


p>DB: Dlaczego tematem głównym zostały Chiny?

KD: Już półtora roku temu, podczas jednej ze swoich wypraw Krzysztof wybrał ten temat. Nie miało to nic wspólnego z tym, co teraz się dzieje wokół Chin, z kwestiami związanymi z olimpiadą i Tybetem.

KC: Kiedy byliśmy z Thomasem Kellerem na wyprawie w Chinach, nie wybiegaliśmy tak daleko w przyszłość. Nie było jeszcze ani tematu Tybetu, kwestii politycznych, ani nawet tematu trzęsienia ziemi, które pochłonęło 50 tysięcy ofiar. Nie przypuszczaliśmy, że Chiny staną się tak gorącym tematem. Dla nas najważniejsze jest to, żeby sztuka chińska była w centrum zainteresowania.

DB. W związku, między innymi z Miesiącem Fotografii w Krakowie, którego motywem przewodnim jest polska fotografia, szeroko dyskutuje się problem, jak promować naszą rodzimą sztukę. Jesteście założycielem Unii Europejskich Festiwali Fotograficznych. Co takie przedsięwzięcie przyniesie polskiej fotografii?

KC: Inicjatywa zrodziła się właśnie w Polsce, w Łodzi. Do współpracy zaprosiliśmy trzydzieści festiwali. Przedsięwzięcie „podróżuje" już po Europie. Dwa lata temu spotkaliśmy się w Rzymie, w tym roku w Hamburgu i co najciekawsze – we wrześniu tego roku wszystkie festiwale europejskie zostały zaproszone do Chin. Innymi słowy, przegląd europejskich festiwali fotografii odbędzie się w Chinach. Ta wymiana kulturowa działa w dwie strony. Poza tym realizujemy projekt mający na celu promowanie polskiej fotografii za granicą. Wyselekcjonowaliśmy sześciu fotografów polskich, którzy mają wystawy na całym świecie. Od Ameryki południowej, przez Meksyk, Rosję, Izrael.  Wydaliśmy także sześć zeszytów w języku angielskim promujących polską fotografię.

DB: Ilu autorów zgłosiło chęć pretendowania do Grand Prix na tegorocznym Fotofestiwalu?

KD: Otrzymaliśmy ponad czterysta zgłoszeń. Zespół kuratorów wybrał dziesięciu autorów, którzy walczyć będą o tę nagrodę.

DB: Czy znane już są wyniki?

KD: Myślę, że możemy uchylić rąbka tajemnicy. Osoba, która otrzyma Grand Prix, niestety, już wyjechała, bardzo nam przykro z tego powodu. A jest nią Eric Vazzoler.

DB: Jakie były kryteria wyboru prac do Grand Prix?

KC: Głównie chodziło o to, żeby pokazać różnorodność, różne typy fotografii – kreatywną, studyjną, teatralną i tę bardziej problematyczną. Chodziło o wielowymiarowość.

DB: Jeśli idzie o nagrodę Nikon Award – Młody Talent, zmieniliście nieco formułę zgłaszania studentów.

KC: Tak. W każdej ze szkół profesorowie przygotowali ranking studentów i prace tylko dwóch najlepszych dostawały się do konkursu. Poziom był niezwykle wysoki i wyrównany, o czym świadczą noty jury. Tylko jeden ze studentów nadzwyczajnie się wyróżniał. Nie ukrywam, że jesteśmy bardzo zadowoleni, że jest to osoba z Łodzi – Zbigniew Olszyna.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem