Wywiady: Andrzej Dragan "Robię fotografię głów"

Wywiady: Andrzej Dragan "Robię fotografię głów"

Andrzej Dragan w rozmowie z Tomaszem Wojciukiem dla serwisu SwiatObrazu.pl zapytany o receptę na dobry porter mówi: "Nie ma. Może trzeba włożyć w zdjęcie maksymalnie dużo wysiłku... Ja, przystępując do pracy przede wszystkim szukam modela. Jeśli chodzi o dalszy przebieg, trzeba próbować pewnych rzeczy i umieć oceniać, czy nasza praca idzie w dobrym kierunku. Jeśli nie idzie, trzeba wiedzieć kiedy się cofnąć i dalej próbować."

Zapraszamy do lektury nowej rozmowy w dziale Wywiady SwiatObrazu.pl

Strona 1


Tomasz Wojciuk: Pamiętasz kiedy zrobiłeś swoje pierwsze zdjęcie?
Andrzej Dragan: Tak, to było w 2003 roku. Zaraz po tym, jak kupiłem Canona PowerShota G3 – mój pierwszy aparat.

T.W.: Nie fotografowałeś na filmie?
A.D.: Nigdy nie robiłem zdjęć aparatem tradycyjnym, jestem dzieckiem fotografii cyfrowej. Wiem na czym polega wywoływanie zdjęć w ciemni, bo moja mama się tym zajmowała, a ja - jako 3-letni brzdąc - ją podpatrywałem. Sam jednak nigdy się w to nie bawiłem.

T.W.: Czy to prawda, że od samego początku robiłeś tylko portrety?
A.D.: Niczego innego nie potrafię.

T.W.: Dlaczego?
Bo mnie tylko to pociąga. Jednak – żebyśmy dobrze się zrozumieli - sam portret nie jest czymś, co uwielbiam jako kategorię. Po prostu czasami trafiają się niezwykle ciekawe twarze, w których warto jest coś pokazać. I ja to robię.

T.W.: To znaczy, że każdego byś nie sfotografował?
A.D.: Zwykle jak ktoś poprosi mnie o zrobienie zdjęcia, to mu odmawiam. Do tej pory zrobiłem może 100 zdjęć, nie więcej. Nie jestem pierwszą osobą, która stosuje tę zasadę. W podobny sposób postępował na przykład Witkacy. On również portretował tylko tych modeli, którzy spełniali jego kryteria.

T.W.: Powiedz, czy fotografia jest twoim głównym zajęciem, czy tylko pasją. Wiem, że robisz karierę naukową, masz doktorat z fizyki kwantowej...
A.D.: Fotografia to zawsze było moje hobby. Traktuję ją jako uzupełnienie tego, czym zajmuję się na codzień. To prawda, że z czasem zacząłem realizować także projekty komercyjne, jednak to wychodziło niejako przy okazji. Nigdy się nikomu nie narzucałem. Tak jest zresztą do tej pory. Tym bardziej, że zajmuję się jeszcze rzeczami, które są dla mnie równie ważne, jeśli nie ważniejsze od fotografii, czyli  sprawami naukowymi.

T.W.: Jak to godzisz?
A.D.: Dla mnie fotografia zawsze była próbą zapełnienia nieintelektualnych obszarów mojej działalności, gdyż bazuje ona wyłącznie na emocjach. Jest to operowanie w zupełnie innej przestrzeni. Jak się zmęczę robieniem zdjęć, to mogę zająć się fizyką, i na odwrót...

T.W.: Głosisz tezę, że autorami twoich zdjęć są głównie modele. Mógłbyś to rozwinąć...
A.D.: Fotograf tylko naciska spust migawki i dokonuje selekcji. Zdjęcie, w głównej mierze, tworzy model. Może jak ktoś jest dobrym fotografem to potrafi sfotografować każdego, wydobywając z niego to "coś". Ja tego nie potrafię i dlatego szukam sobie interesujących modeli. Nie robię zdjęć modelom przeciętnym, nie rozumiem jak fotografowie znajdują na to siłę...

T.W.: Jaki jest twój ulubiony typ modela?
A.D.: To się przez cały czas zmienia. Długo fotografowałem ludzi starych, bo są bardziej wyraziści. Znalezienie osoby, która nie epatuje starością, a ma w sobie coś wartego pokazania, jest znacznie trudniejsze.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem


Spis treści