9 sierpnia 2018, 09:20
Autor: Artykuł promocyjny
czytano: 25793 razy

XP-Pen – wschodząca gwiazda na rynku tabletów graficznych

XP-Pen – wschodząca gwiazda na rynku tabletów graficznych

Czy zaopatrzenie się w wysokiej klasy tablet piórkowy musi się wiązać z ponoszeniem dużych wydatków? Do czego w ogóle fotografowi mogłoby być potrzebne takie urządzenie? Skąd się wzięła marka XP-Pen i co ma nam do zaoferowania? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule. A bardzo możliwe, że przy okazji zmieni się cały Wasz sposób patrzenia na warsztat cyfrowego fotografa. Tak więc zapraszamy!

XP-Pen – młody azjatycki tygrys

Rynki fotografii cyfrowej, systemów obrazowania i szeroko rozumianej elektroniki użytkowej bez przerwy się rozwijają i różnicują. Widać to szczególnie na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat, podczas których dało się zauważyć także kilka coraz bardziej interesujących zjawisk. Obserwowaliśmy przez ten czas coraz śmielsze wkraczanie "świeżej krwi" na rynki zabetonowane wcześniej przez dotychczasowych – wydawałoby się nienaruszalnych – potentatów. Czy to samo, co w świecie obiektywów i innych akcesoriów fotograficznych, może stać się na rynku tabletów piórkowych za sprawą marki XP-Pen? Wiele wskazuje na to, że tak. Przekonajcie się zresztą sami.
 

tablety graficzne tablety piórkowe XP-Pen tablet dla fotografa akcesoria oferta
Tablety XP-Pen to świetna oferta dla fotografów szukających wysokiej jakości urządzenia edycyjnego w rozsądnej cenie. Poziom komfortu i precyzja oferowane przez wiele modeli tej marki niczym nie ustępują rozwiązaniom czołowych producentów tego typu sprzętu. (Fot. XP-Pen)

[kn_advert]

Krótka historia firmy i marki XP-Pen

Firma XP-Pen została założona w Japonii w 2005 roku i swoje istnienie rozpoczęła jako producent specjalizujący się w projektowaniu oraz wprowadzaniu na rynek tabletów graficznych. W 2008 roku założyła swój oddział na Taiwanie (co wiązało się z uzyskaniem dostępu do zaawansowanych technologii stosowanych w tabletach tej marki), a już w 2013 roku powstała amerykańska spółka XP-Pen Technology Co. jako przyczółek do podboju rynków Ameryki Północnej i Europy. Natomiast otwarcie w 2015 roku oddziału w chińskim mieście Shenzhen było początkiem dynamicznej walki o udziały w rynku Państwa Środka.
 

tablety graficzne tablety piórkowe XP-Pen tablet dla fotografa akcesoria oferta
Wielu producentów tabletów graficznych deklaruje, że opracowuje swój sprzęt z myślą o profesjonalnych i wymagających użytkownikach, ale niestety niewielu się to udaje. Produkty firmy XP-Pen na szczęście należą do tego grona. (Fot. XP-Pen)

 

Obecnie XP-Pen jest działającym na całym świecie dostawcą i producentem tabletów piórkowych kierowanych do profesjonalistów, a także specjalistycznych akcesoriów (przede wszystkim piórek) dla tych urządzeń. W ciągu ostatnich 10 lat firmie udało się odnieść znaczące sukcesy na rynkach azjatyckich – w Japonii, Tajwanie, Hong Kongu, Indonezji i w Korei Południowej. Obecnie kontynuuje swoją ekspansję na rynki zachodnie, przede wszystkim USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec, gdzie spotyka się z dużym zainteresowaniem cyfrowych artystów. Jej produkty dostępne są również w Polsce.

 

Ogólny przegląd oferty marki XP-Pen

W ofercie firmy XP-Pen znaleźć można produkty należące do sześciu różnych grup. Są to: cztery kategorie tabletów (Star, Deco, Artist, CP), piórka oraz akcesoria dla artystów korzystających z tabletów graficznych. Seria Star to klasyczne tablety piórkowe wykorzystujące technologię piórek nie wymagających dodatkowego zasilania, licząca obecnie 12 modeli różniących się rozmiarami i funkcjonalnością. Seria Deco jest wprawdzie skromniejsza – zaledwie trzy modele – ale o bardzo wyszukanej stylistyce i wyśrubowanych parametrach. Znaleźć tu można m.in. jeden z najcieńszych profesjonalnych tabletów na świecie, o grubości wynoszącej zaledwie 8 mm.
 

tablety graficzne tablety piórkowe XP-Pen tablet dla fotografa akcesoria oferta
Szczególnie imponująco przedstawia się oferta firmy XP-Pen w zakresie tabletów z wbudowanym wyświetlaczem LCD. Jeszcze nie tak dawno nie marzyliśmy nawet, że tego typu urządzenie o naprawdę przyzwoitych parametrach będzie można nabyć w cenie taniego monitora LCD nadającego się do zastosowań graficznych. (Fot. XP-Pen)

 

Seria Artist to bogata oferta tabletów ze zintegrowanymi wyświetlaczem LCD – mówiąc prościej hybryda tabletu piórkowego i monitora. Liczy sobie aż 9 modeli o zróżnicowanej wielkości (przekątna obrazu od 10 do 22 cali) i parametrach. Z kolei CP to tablety opracowane specjalnie z myślą o rysownikach i animatorach, łączące w sobie funkcjonalność tabletu, szkicownika i tabliczki świetlnej. Dostępne są trzy modele tego typu o formatach A4 i A3.

Oferta piórek dla tabletów XP-Pen – zarówno tych otrzymywanych wraz z urządzeniem, jak i nabywanych osobno – jest równie imponująca. Znaleźć tu można siedem modeli, z których prawie wszystkie (z dwoma wyjątkami przeznaczonymi dla urządzeń Artist 16, 22 i 22E) oparte są na pasywnej technologii indukcyjnej. Tego typu piórka nie wymagają zasilania bateryjnego i są powszechnie uważane za rozwiązanie lepsze, wygodniejsze i bardziej precyzyjne od piórek na baterie, ciągle jeszcze dominujących w tańszych tabletach.
 

tablety graficzne tablety piórkowe XP-Pen tablet dla fotografa akcesoria oferta
W ofercie tabletów XP-Pen nie brakuje urządzeń nieco mniej typowych. Pod tym względem szczególnie wyróżnia się dizajnerska linia Deco. Na zdjęciu model Deco 03 z ułatwiającym wiele czynności edycyjnych wielofunkcyjnym pokrętłem w narożniku. (Fot. XP-Pen)

 

Z kolei w dziale akcesoriów znaleźć można interesujące dodatki: od małej klawiatury ułatwiającej pracę, przez rozmaite stojaki i podkładki, aż po rękawiczki dla rysowników i futerały na okablowanie. Oferta XP-Pen jest ciekawa i nieustannie rozwijana.

 

 

XP-Pen na rynku polskim – strona 1

Aby móc oszacować pozycję jakiegoś producenta w "jego" niszy rynkowej, najlepiej jest porównać to, co oferuje z ofertą jego bezpośredniego konkurenta. W przypadku tańszych tabletów dla wymagających grafików i fotografów będzie to Huion – duży chiński producent sprzętu dla grafików, rysowników i projektantów korzystających z cyfrowych technik obrazowania. Huion jest dla XP-Pen głównym konkurentem i spora część oferty Japończyków jest odpowiedzią na propozycje potentata z Chin. Omawiając bardziej szczegółowo ofertę firmy XP-Pen dostępną w naszym kraju skupimy się na tej właśnie grupie tabletów.

[kn_advert]

Proste i zaawansowane tablety piórkowe USB

Oprócz przedstawionego na poprzedniej stronie podziału tabletów (i innych urządzeń oraz akcesoriów oferowanych przez XP-Pen) ze względu na formalną przynależność do określonych grup, ofertę firmy można też sklasyfikować nieco inaczej. Z punktu widzenia użytkownika ważną osią podziału może być zebranie oferowanych modeli pod kątem sposobu komunikacji z komputerem. Zaczniemy od grupy tradycyjnych modeli przewodowych, łączących się z komputerami PC oraz Mac wyłącznie za pośrednictwem złączy USB.

 

XP-Pen G430s (cena 129 zł) – mały tablet przewodowy o wymiarach roboczych 10,1×7,6 cm (4×3 cale) i rozdzielczości 5080 LPI (linii na cal). Zapewnia czułość na poziomie 8192 rozróżnianych stopni nacisku.

Główny konkurent: Huion H430 (czułość nacisku 4098 stopni, cena 139 zł)
 

tablety graficzne tablety piórkowe XP-Pen tablet dla fotografa akcesoria oferta
XP-Pen G430s (Fot. XP-Pen)

 

XP-Pen G640 (cena 169 zł) – tablet o wymiarach roboczych 15,2×10,1 cm (6x4 cale). Rozdzielczość 5080 LPI, rozróżnia 8192 stopnie nacisku. Dostarczany nabywcy z imponującym zestawem 20 zapasowych końcówek rysików.

Główny konkurent: Huion H640 (cena 179 zł)
 

tablety graficzne tablety piórkowe XP-Pen tablet dla fotografa akcesoria oferta
XP-Pen G640 (Fot. XP-Pen)

 

XP-Pen Star 03 Pro (cena 219 zł) – tablet formatu 25,4×15,2 cm (10×6 cali) wyposażony w 8 programowalnych przycisków funkcyjnych. Charakteryzuje się rozdzielczością 5080 LPI i rozróżnia 8192 stopnie nacisku. Przeznaczony jest dla bardziej wymagających użytkowników, w szczególności korzystających z programów Photoshop CC, Adobe Illustrator, Corel Painter, Autodesk Maya, Autodesk Mudbox i ZBrush z którymi jest domyślnie kompatybilny.

Główny konkurent: Huion H1060 (minimalnie większy obszar roboczy, piórko wymaga ładowania, mniejsza częstotliwość próbkowania 233 RPS, cena 299 zł)
 

tablety graficzne tablety piórkowe XP-Pen tablet dla fotografa akcesoria oferta
XP-Pen Star 03 Pro (Fot. XP-Pen)

 

XP-Pen Deco 1 (cena 279 zł) – zaawansowany i elegancki tablet dla wymagających o minimalistycznej stylistyce z podświetlanymi znacznikami narożników obszaru roboczego. Charakteryzuje się grubością wynoszącą zaledwie 8 mm, obszarem roboczym o wymiarach 25,4×15,9 cm (10×6,25 cali) i nowoczesnym złączem USB typu C. Podobnie jak model Star 03 Pro, ma on 8 przycisków funkcyjnych, rozdzielczość 5080 LPI i rozróżnia 8192 stopnie nacisku. Jest domyślnie kompatybilny z aplikacjami Photoshop CC, Adobe Illustrator, Corel Painter, Autodesk Maya, Autodesk Mudbox, ZBrush i openCanvas. Nabywca tabletu otrzymuje, oprócz standardowego wyposażenia, również rękawiczkę ułatwiającą pracę i chroniącą powierzchnię tabletu przed zabrudzeniem. Sprawdż wszytskie modele tabletów graficznych z serii Deco.

Główny konkurent: Huion H1060 (piórko wymaga ładowania, mniejsza częstotliwość próbkowania 233 RPS, cena 299 zł)
 

tablety graficzne tablety piórkowe XP-Pen tablet dla fotografa akcesoria oferta
XP-Pen Deco 01 (Fot. XP-Pen)

 

Tablety bezprzewodowe

Druga z prezentowanych tutaj grup urządzeń to tablety graficzne komunikujące się z komputerem za pośrednictwem złącza bezprzewodowego. Taki sposób transmisji danych pozwala na większą swobodę pracy i rezygnację z plączących się dookoła kabli. Oczywiście wiążą się z tym też pewne niedogodności – konieczność pracy na zasilaniu akumulatorowym oraz nieco mniejszą, niż w przypadku modeli przewodowych częstotliwość próbkowania sygnału z piórka – dlatego też producent zadbał o to, aby urządzenia te miały możliwość komunikacji nieco bardziej typowej, za pośrednictwem złącza USB. Można więc śmiało powiedzieć, że prezentowane tutaj urządzenia są od swoich "mniejszych braci" bardziej uniwersalne.

 

XP-Pen Star 06 (cena 389 zł) – zaawansowany tablet przystosowany zarówno do pracy przewodowej, jak i bezprzewodowej. Ma obszar roboczy o wymiarach 25,4×15,2 cm (10×6 cali) i panel sterowania wyposażony w sześć przycisków i pokrętło wielofunkcyjne. Jego rozdzielczość to 5080 LPI, a precyzję zapewnia czułość na poziomie 8192 stopni nacisku. Pióro P01 w przypadku tego modelu dostarczane jest z nową wersją podstawki, będącej jednocześnie narzędziem do wymiany końcówek rysików, a dodatkowo nabywca tabletu otrzymuje w zestawie rękawiczkę roboczą.

Główny konkurent: Huion Q11K (cięższy o ok. 35%, piórko wymaga ładowania, cena 409 zł)
 

tablety graficzne tablety piórkowe XP-Pen tablet dla fotografa akcesoria oferta
XP-Pen Star 06 (Fot. XP-Pen)

 

XP-Pen Star 05 (cena 299 zł) – najtańszy bezprzewodowy tablet piórkowy dostępny w sprzedaży detalicznej. Proste, eleganckie urządzenie o sporych możliwościach. Oferuje przestrzeń roboczą o wymiarach 20,3×12,7 cm (8×5 cali) rozdzielczość 5080 LPI i precyzję wynoszącą 2048 stopni nacisku. Z boku obudowy ma sześć przycisków funkcyjnych ułatwiających pracę. W zestawie nabywca otrzymuje sporo akcesoriów, m.in. rękawiczkę grafika i wygodną podstawkę na piórko.

Główny konkurent: Huion DWH69 (cięższy o ok. 30%, piórko wymaga ładowania, cena 359 zł)
 

tablety graficzne tablety piórkowe XP-Pen tablet dla fotografa akcesoria oferta
XP-Pen Star 05 (Fot. XP-Pen)

 

XP-Pen na rynku polskim – strona 2

Oprócz typowych tabletów piórkowych, firma XP-Pen ma w swojej ofercie również urządzenia znacznie bardziej zaawansowane. Odzwierciedla to niestety również ich cena, choć trzeba przyznać, że w tej grupie sprzętu jest ona jak najbardziej uzasadniona. Przekonajcie się zresztą sami: oto hybrydy średnio- i wielkoformatowych tabletów z wysokiej klasy monitorami graficznymi. Idealny sprzęt dla fotografa, który podczas pracy chciałby mieć jak najbardziej bezpośredni kontakt ze swoimi zdjęciami.

[kn_advert]

Tablety z wyświetlaczem LCD

Wszystkie tablety XP-Pen Artist wyposażone w wyświetlacz LCD mają takie same bazowe parametry techniczne – precyzja na poziomie 8192 stopni nacisku i rozdzielczości 5080 LPI. Różnią się od siebie ekranami (a co za tym idzie również wymiarami przestrzeni roboczej) oraz liczbą i układem przycisków konfiguracyjnych. Ponadto wszystkie tablety z linii Artist są w stanie obsłużyć obraz w formacie 4K i przekonwertować go do rozdzielczości natywnej.

XP-Pen Artist Display 15,6 (cena 1799 zł) – prostszy model z wyświetlaczem o przekątnej 15,6 cala. Bardzo wąski (zaledwie 11 mm grubości), ma ekran o rozdzielczości FullHD (1920×1080p) i dość podstawowej palecie wyświetlanych kolorów (ok. 74% przestrzeni Adobe RGB). Tablet wyposażony jest w 6 konfigurowalnych przycisków funkcyjnych i złącze USB typu C. Jego główną zaletą jest bardzo atrakcyjna cena.

Główny konkurent: Huion GT156 1959zł (6 przycisków, cena 1959 zł)
 

tablety graficzne tablety piórkowe XP-Pen tablet dla fotografa akcesoria oferta
XP-Pen Artist Display 15,6 (Fot. XP-Pen)

 

XP-Pen Artist Display 16 Pro (cena 1999 zł) – również model z 16-calowym ekranem, ale o znacznie bardziej wyśrubowanych parametrach. Przede wszystkim matryca o rozdzielczości 1920×1080 pikseli odwzorowuje 92% przestrzeni barwnej Adobe RGB i zapewnia kontrast na poziomie 1000:1, co w połączeniu z matową powierzchnia ekranu kwalifikuje ten sprzęt jako przeznaczony do zastosowań profesjonalnych. Tablet ma 8 konfigurowalnych przycisków i demontowalny stojak umożliwiający postawienie go pod kątem 15-85 stopni do podłoża.

Główny konkurent: Huion GT191 (brak przycisków, przekątna ekranu 19,5 cala, cena 1929 zł)
 

tablety graficzne tablety piórkowe XP-Pen tablet dla fotografa akcesoria oferta
XP-Pen Artist Display 16 Pro (Fot. XP-Pen)

 

XP-Pen Artist Display 22 Pro (cena 2499 zł) – tablet-monitor dla grafików mających bardziej wyśrubowane wymagania, przede wszystkim względem rozmiarów ekranu (a więc zarazem pola roboczego). Przekątna wyświetlacza wynosi tutaj 21,5 cala, co przekłada się na przestrzeń roboczą o imponujących wymiarach 47,7×26,8 cm. Paletę wyświetlanych barw producent określa na wartość pomiędzy 77 a 82% przestrzeni Adobe RGB, a maksymalny kontrast na 1000:1. Tablet pozbawiony jest przycisków, stanowi więc "czystą formę" dla tych, którym potrzebny jest po prostu duży wyświetlacz z piórkiem.

Główny konkurent: Huion GT220 (brak przycisków, przekątna ekranu 21,5 cala, cena 2509 zł)
 

tablety graficzne tablety piórkowe XP-Pen tablet dla fotografa akcesoria oferta
XP-Pen Artist Display 22 Pro (Fot. XP-Pen)

 

XP-Pen Artist Display 22E Pro (cena 2999 zł) – jedna z opcji producenta przeznaczona dla najbardziej wymagających odbiorców. Tablet z wyświetlaczem o przekątnej 21,5 cala wyposażony został w imponujący zestaw 16 programowalnych przycisków, rozłożonych symetrycznie po lewej i prawej stronie urządzenia. Takie rozwiązanie sprawia, że z tabletu równie wygodnie korzystać mogą użytkownicy prawo- i leworęczni. Piórko tabletu rozróżnia 2048 poziomów nacisku.

Główny konkurent: Huion GT221 (20 przycisków, przekątna ekranu 21,5 cala, cena 3349 zł)
 

tablety graficzne tablety piórkowe XP-Pen tablet dla fotografa akcesoria oferta
XP-Pen Artist Display 22E Pro (Fot. XP-Pen)

 

 

Tablet dla fotografa – czy to ma sens?

Większość fotografów, którzy mieli okazję korzystać z dobrej jakości tabletu piórkowego na postawione powyżej pytanie parsknie nieco pogardliwie i stwierdzi "no jasne, że tak!". Szczególnie obecnie, gdy ceny naprawdę dobrych tabletów graficznych spadły do poziomu niegdyś zarezerwowanego wyłącznie dla "wyrobów tabletopodobnych" (takie określenie, zupełnie zasłużone, towarzyszyło wielu urządzeniom zalegających półki w marketach elektronicznych i sklepach komputerowych mniej więcej 10-15 lat temu) zaopatrzenie się w dobry tablet nie wykracza poza możliwości finansowe przeciętnego fotoamatora.

[kn_advert]

Mimo to ciągle jeszcze nie są to urządzenia zbyt popularne. Dlaczego? Nie wiemy, przypuszczamy jednak, że odpowiedzialne są za to względy historyczne: tablety piórkowe postrzegane są ciągle jako urządzenia drogie i przez to bardzo specjalistyczne. Tymczasem, jak mogliście się sami przekonać czytając poprzednie strony tego artykułu, jest to już pieśń przeszłości. Jeżeli więc nie orientujecie się za dobrze w tej tematyce, a chcielibyście się dowiedzieć czegoś więcej, zapraszamy.
 

tablety graficzne tablety piórkowe XP-Pen tablet dla fotografa akcesoria oferta
Filozofia pracy z tabletem graficznym idealnie wpisuje się w nowoczesny styl życia – jest to praca wygodna, efektywna i uwalniająca nasze pokłady kreatywności. (Fot. XP-Pen)

 

Czym jest tablet?

Choć słowo "tablet" kojarzy się głównie z urządzeniem multimedialnym podobnym do smartfona, to dla osób związanych z obróbką cyfrowego obrazu i z fotografią cyfrową pierwotne znaczenie jest zupełnie inne. Tablet graficzny jest bowiem urządzeniem wskazującym składającym się z podkładki zaopatrzonej w tzw. obszar aktywny, reprezentujący ekran komputera oraz piórka jako urządzenia wskazującego, którego przesuwanie nad podkładką i dotykanie jej daje taki sam efekt jak manipulowanie myszką i naciskanie jej przycisków. Proste, prawda?
 

tablety graficzne tablety piórkowe XP-Pen tablet dla fotografa akcesoria oferta
Tablet piórkowy jako najlepszy przyjaciel artysty od lat jest obiektem westchnień wielu rysowników, malarzy, grafików, projektantów i oczywiście fotografów. Na szczęście obecnie znacznie więcej twórczych osób, niż kiedyś, może sobie na taki sprzęt pozwolić. I to bez kompromisów w zakresie jakości. (Fot. XP-Pen)

 

To oczywiście tylko podstawa. Najczęściej konstrukcję tę wspomaga wiele innych rozwiązań funkcjonalnych – tablet może mieć przyciski, być czuły na dotyk, dysponować specjalną myszką, dzięki której powierzchnia podkładki zamienia się w tradycyjną podkładkę pod mysz albo być wyposażony w pełnoprawny ekran LCD. Podstawowa zasada jest jednak niezmienna: tablet to urządzenie, za pomocą którego specjalnym rysikiem, zwanym też piórkiem lub stylusem "rysujemy" po specjalnym podłożu, a nasze gesty (łącznie z takimi szczegółami, jak siła nacisku, czy kąt ułożenia piórka) znajdują swoje odzwierciedlenie w tym, co dzieje się na ekranie.

 

Tablet a fotografia cyfrowa

Do czego jednak tablet przyda się fotografowi? Przede wszystkim do precyzyjnej obróbki zdjęć. Żeby to wyjaśnić można porównać pracę z tabletem do dawnych technik ciemniowych, kiedy to maski rysowano na papierze i wycinano nożyczkami, a czynności retuszowe i korekcyjne wykonywano piórkiem i pędzelkiem – a więc odwołać się do tradycji i sentymentu. Nie jest to jednak konieczne. Wystarczy spytać dowolnego fotografa, kiedy ostatni raz musiał dokonywać myszką obróbki jakiegoś konkretnego obszaru zdjęcia (np. w celu miejscowej zmiany kolorów lub rozjaśnienia cieni) i czy miło wspomina tę pracę. Zapewne usłyszymy od niego w odpowiedzi kilka niecenzuralnych słów (no chyba, że bardzo lubi pracę retuszera, choć ktoś taki zapewne mając do wyboru myszkę lub tablet piórkowy i tak zapewne wybrałby to ostatnie).
 

tablety graficzne tablety piórkowe XP-Pen tablet dla fotografa akcesoria oferta
Nowoczesne tablety to urządzenia wykonane z wykorzystaniem technologii niemalże kosmicznej. Komu jeszcze nie tak dawno temu wydawałoby się czymś normalnym trzymanie na kolanach krzyżówki wysokiej klasy monitora, deski kreślarskiej, szkicownika i ciemni fotograficznej? (Fot. XP-Pen)

 

Tablet jest więc dla fotografa znakomitym narzędziem przede wszystkim tam, gdzie edycja zdjęć nie ogranicza się do manipulowania suwakami i nakładania filtrów, ale konieczne jest działanie na fragmentach obrazu wyznaczanych ręcznie. A ponieważ większość modeli tabletów dysponuje dodatkową funkcjonalnością (podkładka może mieć konfigurowalne przyciski, a samo piórko ma dwa końce, z których użycie drugiego powoduje przełączenie z aktywnego narzędzia w programie graficznym na gumkę), to po odpowiednim ustawieniu tabletu obsługujący go może zrobić ze zdjęciem właściwie wszystko, nawet nie sięgając do klawiatury.

A jeżeli jeszcze tablet jest przy okazji monitorem i wszystkie czynności wykonujemy bezpośrednio na zdjęciu? To jest dopiero wygoda!

 

Ergonomia, precyzja i zdrowsze nadgarstki

U osób, które korzystają z tabletu przez dłuższy czas i zdążą nabrać nieco większej wprawy w jego obsłudze (bo przyzwyczajenie się do posługiwania się piórkiem jest jednak konieczne) obserwuje się często dość ciekawe zjawisko: tablet zaczyna być dla nich pełnoprawnym substytutem myszki, z którego korzysta im się równie dobrze, jak z tej ostatniej. I o wiele wygodniej, a nawet zdrowiej.
 

tablety graficzne tablety piórkowe XP-Pen tablet dla fotografa akcesoria oferta
Bolą Cię ręce od pracy przy komputerze? Prawdopodobną przyczyną są nienaturalne wygięcia nadgarstków na klawiaturze i myszce oraz ciągłe przenoszenie chwytu pomiędzy tymi dwoma urządzeniami. Piórko jest czymś, co pozwoli wytchnąć zmęczonym rękom przez przybranie bardziej naturalnej pozycji. (Fot. XP-Pen)

 

Nie ma w tym nic dziwnego. Długie siedzenie przed komputerem i trzymanie dłoni w charakterystyczny sposób prędzej czy później prowadzi do powstania problemów natury zdrowotnej – bólów nadgarstka, łokci, zmęczenia palców, a z czasem poważniejszych dolegliwości. Korzystając z pióra i tabletu wykonujemy te operacje w sposób bardziej naturalny dla całej ręki. W dodatku większość wymagających precyzji czynności (jak na przykład kreślenie maski na zdjęciu, pisanie odręczne itp.) wykonujemy sprawniej, przez co spędzamy przed monitorem mniej czasu. Żadna bowiem, nawet najlepsza mysz nie umożliwia tak bezproblemowego kreślenia złożonych kształtów, jak piórko w choć trochę przyzwyczajonej do niego dłoni – nawet jeśli na co dzień długopisu używamy tylko i wyłącznie do podpisywania się.

 

Jestem fotoamatorem - czy potrzebuję tabletu?

Oczywiście, że nie. Tak samo jak nie potrzebujesz wielu innych rzeczy, których jednak używasz, prawda? Tak już jest z naprawdę przydatnymi akcesoriami: często nie zdajemy sobie sprawy na temat ich użyteczności, dopóki nie damy im szansy. A kiedy już się to stanie, to często nie ma odwrotu. Każdy fotograf-amator częściej lub rzadziej staje bowiem przed koniecznością obróbki swoich zdjęć – im większą chce mieć kontrolę nad swoimi pracami, tym poważniejsze i częstsze są te manipulacje.
 

tablety graficzne tablety piórkowe XP-Pen tablet dla fotografa akcesoria oferta
Zamień swój dotychczasowy warsztat pracy na coś zupełnie nowego. Dla wielu, którzy już spróbowali okazało się to najlepszą możliwą decyzją. (fot. XP-Pen)

 

Jeśli ktoś więc lubi cyfrowy warsztat pracy w równym stopniu, jak samo fotografowanie, to z dużym prawdopodobieństwem pokocha tablet. Jeśli zaś oprócz fotografii ma zapędy rysownika, grafika czy twórcy kolaży, to jest to praktycznie pewne. Po prostu piórkiem, ołówkiem czy pędzlem pracuje się znacznie wygodniej niż myszką. Pozostaje kwestia ceny – która jak już wspomnieliśmy obecnie jest drugorzędna. Oferta takich producentów jak XP-Pen jest obecnie bowiem tak atrakcyjna, że już za niecałe 200 złotych możemy dostać w swoje ręce nowy, wygodny i niezawodny tablet, za kwotę niespełna dwukrotnie droższą urządzenie profesjonalne, a za niecałe 2 tysiące złotych hybrydę tabletu i monitora graficznego. Czyż nie nastały piękne czasy?

 

 www.swiatobrazu.pl