12 października 2017, 14:30
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 2765 razy

Yashica Y35 - kuriozum czy ogniwo łączące fotografię cyfrową z analogową?

Yashica Y35 - kuriozum czy ogniwo łączące fotografię cyfrową z analogową?

Yashica Y35 to chyba jeden z najdziwniejszych pomysłów producentów na stworzenie nowego aparatu. Idea polega na tym, że stanowi połączenie aparatu analogowego i cyfrowego – i to połączenie dosyć osobliwe. Chodzi bowiem o to, że fotografując tym aparatem, należy umieścić w nim specjalne plastikowe wkłady nazwane digiFilm, które wyglądem imitują film 35mm. Mają one za zadanie ustawić w aparacie odpowiednie parametry – np. chcąc uzyskać ziarniste zdjęcia konieczne jest zastosowanie wkładu o parametrach ISO 1600, który dodatkowo zwiększa kontrast.

[kn_free]

Lista proponowanych przez producenta wkładów:

Paradoksalnie wykonane aparatem zdjęcia zapisywane są na karcie SD, tak więc wkład nie pełni żadnej innej funkcji... niż przestawienie parametrów. Dodatkowo, aby wykonać następne zdjęcie, trzeba "przewinąć" film, tak jak w klasycznych aparatach. Całość brzmi nieco kuriozalnie – po co umieszczać wkłady zmieniające parametry i udawać fotografię analogową, jak można po prostu skorzystać z filmów 35 mm? Zwłaszcza, że najtańszy zestaw, zawierający aparat i jeden wkład ma kosztować 142 dolary amerykańskie, a tymczasem aparat Yashica Electro 35 (do którego stylistyką nawiązuje nowy model Y35) jest dostępna na aukcjach internetowych w dużo niższej cenie.

Okazuje się jednak, że entuzjastów nowego pomysłu nie brakuje. Yashica rozpoczęła zbiórkę niezbędnych do stworzenia aparatu środków na kickstarter.com – celem było zgromadzenie 800 000 dolarów hongkońskich, a tymczasem udało się już zebrać ponad 6 milionów.

[kn_advert]

Trudno zgadnąć, co tak urzekło odbiorców. Z pewnością nie wyjątkowe parametry aparatu, gdyż pod tym względem Yashica Y35 nie imponuje. Matryca o przekątnej 1/3.2 cala i rozdzielczości 14 MP sprawiają, że aparat ten wypada słabiej od smartfonów. Poza tym model ten posiada wbudowany wizjer, pięć wartości czasu naświetlania (1 s, 1/30 s, 1/60 s, 1/250 s, 1/500 s), stałoogniskowy obiektyw 35 mm o światłosile f/2.8 i złącze USB do przesyłu danych. Niemniej okazuje się, że zapotrzebowanie na taki aparat jest duże. Dostawy ruszą w kwietniu 2018 roku.

 

Yashica Y35

 

Yashica Y35

 

Yashica Y35

Yashica Y35

Yashica Y35

Yashica Y35

Yashica Y35

Yashica Y35

Więcej informacji na temat opisywanego aparatu można znaleźć tutaj.

 



www.swiatobrazu.pl