czytano: 51056 razy
Zabawa światłem, czyli rysujemy na zdjęciach

Malowanie światłem (ang. Light painting, Light drawing) jest techniką fotograficzną polegającą na wykorzystywaniu długiego czasu naświetlania w aparacie oraz użyciu sztucznego światła do naświetlenia zdjęcia.
Malowanie światłem (ang. Light painting, Light drawing) to prosta technika, wymagająca głównie wyobraźni oraz podstawowych informacji na temat ustawień aparatu. Często efekty przypominają bardziej abstrakcyjne grafiki niż fotografie, ale jest to znakomita zabawa oraz możliwość sfotografowania czegoś w zupełnie inny sposób niż zazwyczaj.
Użyta latarka LED oraz wiele diod - 30s, f/9,5, iso100
Karuzela w Lunaparku - 2s, f/16, iso100
Technika ta pozwala na zarejestrowanie na zdjęciach wszelkich napisów oraz rysunków, które wymyślimy. Czasem jedyną trudnością może być pisanie, ponieważ musimy odwrócić litery jak w odbiciu lustrzanym. „Malować” możemy praktycznie wszystkim, co wytwarza wystarczająco jasne światło, mogą to być latarki, diody LED, sztuczne ognie, na ulicach mogą to być światła przejeżdżających samochodów bądź inne poruszające się jasne przedmioty.
CO BĘDZIE POTRZEBNE?
- dowolny aparat, w którym możemy ustawić dłuższy czas ekspozycji, najlepiej powyżej 10s,
- statyw albo coś stabilnego, na czym postawimy aparat,
- źródła światła, mogą to być kolorowe latarki, światełka czy diody LED, a nawet sztuczne ognie,
- kolorowe filtry, których możemy użyć do zmiany koloru światła,
- bardzo pomocny może okazać się wężyk spustowy z blokadą albo pilot do aparatu, który pozwoli nam na użycie trybu BULB,
- zewnętrzna lampa błyskowa również może się przydać do oświetlenia przedmiotów bądź postaci,
- ciemne ubranie, jeśli nie chcemy być widoczni na zdjęciach,
- do większych projektów możemy zaprosić znajomych, którzy pomogą w malowaniu
Pokaz światła i laserów - 1,3s, f/3,5, iso1000
USTAWIENIA APARATU:
- EKSPOZYCJA - w zależności od ilości światła w danym miejscu oraz od tego jak długo nam zajmie rysowanie światłem,
- ISO – im niższe tym lepsze, zazwyczaj 100-200 wystarcza, daje to mniejszą ilość szumów oraz wydłuża czas naświetlania,
- PRZYSŁONA – zazwyczaj pomiędzy f/4 a f/8,
- AF – najlepiej złapać ostrość na elemencie, który będzie blisko wykonywanych przez nas rysunków,
w przypadku słabego oświetlenia można spróbować manualnego ustawienia ostrości, - jak najbardziej wskazane jest ciągłe eksperymentowanie.
Gdy już wszystko mamy przygotowane dalsza część wygląda bardzo prosto, ustawiamy aparat na statywie albo czymś stabilnym, włączamy samowyzwalacz i po zwolnieniu spustu migawki zaczynamy malować / świecić źródłem światła w kierunku aparatu. Jeśli nie zdążymy namalować w ustawionym czasie wówczas najwygodniejszym wyjściem jest użycie trybu BULB. Ważnym jest żeby nie stawać pomiędzy światłem a aparatem, nie zasłaniać światła własną ręką itd., ponieważ nie zostanie zarejestrowane na zdjęciu.
Poniższe zdjęcia zostały zrobione z jadącego samochodu (jak widać statyw nie zawsze musi być jednak potrzebny), aparat był trzymany w rękach i skierowany w stronę świateł na ulicach, latarni oraz reklam. Powstały z tego abstrakcyjne, kolorowe wzory. Ciekawostką jest to, że na zdjęciach widać, które ze świateł wykorzystują światło stałe, a które migoczą.
Światła uliczne z jadącego samochodu - 1,5s, f/6.7, iso100
Strona 1
Strona 2
Światła uliczne z jadącego samochodu - 1,5s, f/5.7, iso100
Światła uliczne z ręki - 6,5s, f/8, iso100
Technikę tę możemy wykorzystać w ciemnym pomieszczeniu oraz podczas nocy, co pozwala wydłużyć czas ekspozycji. Często spotykane podczas fotografii w nocy są smugi świateł przejeżdżających samochodów. Najbardziej widowiskowe są szerokie ulice, po których porusza się wiele aut oraz ronda. Światła latarni bardzo często mają barwę żółtą, tak więc najlepszym wyjściem jest robienie zdjęć w RAW-ach, a następnie korygowanie balansu bieli do uzyskania w miarę naturalnego i zadowalającego efektu.
Smugi świateł samochodów - 8s, f/6,7, iso200
Smugi świateł samochodów - 4s, f/5,6, iso200
Smugi świateł samochodów - 3,2s, f/8, iso100
Patryk Ptak
CKfoto.pl
www.swiatobrazu.pl