1 września 2022, 10:23
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 8738 razy
czytano: 8738 razy
Zachwycające zdjęcia rumuńskiej jesieni wykonane sprzętem za 1 tys. zł

Alex Robciuc przez lata wędrował po rumuńskich Karpatach, aby znaleźć przepiękne krajobrazy i uchwycić ducha jesieni. "Tym, którzy zadają sobie pytanie, jakim sprzętem fotografowałem, pragnę odpowiedzieć, że nie jest potrzebny drogi sprzęt do fotografii krajobrazowej. Mam lustrzankę za około 250 dolarów z obiektywem kitowym i teleobiektywem za dodatkowe 150 dolarów. Ponadto użyłem kilku filtrów. W fotografii krajobrazowej najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego światła dla fotografowanej sceny"- powiedział Robciuc.
5 pomysłów na zachwycające krajobrazy jesienne
Nie trzeba już wstawać przed świtem
Dobra fotografia wymaga dobrego światła, a światło jest najlepsze podczas tzw. złotych godzin - tuż po wschodzie słońca i przed zachodem słońca, kiedy słońce jest nisko, nad horyzontem. W tym czasie światło jest ciepłe i miękkie. Jednak słońce jest także niżej w stosunku do horyzontu od jesieni aż do wiosny, co oznacza, że dobre warunki fotograficzne są także w ciągu dnia.
Jesień to znakomita pora, aby fotografować pod słońce. Padające przez kolorowe liście światło to świetny pomysł na zbliżenia, służące utrwaleniu niezwykłej struktury liścia. Ujęcie promieni słońca zza pnia drzewa, prześwitujących przez kolorowe liście to klasyka jesiennych kadrów.
Fot. Alex Robciuc
[kn_free]
Mglisto czy mgliście?
Chłodniejsze noce to również większe szanse na mgły radiacyjne, które pojawiają się nad nisko położonymi terenami, tworząc eteryczne krajobrazy cieni. Dwie lub trzy godziny po wschodzie słońca nadchodzi najlepszy czas na tworzenie fotografii mglistych łąk, lasów i jezior, zanim słońce rozgoni mgłę.
Fot. Alex Robciuc
Fot. Alex Robciuc
[kn_advert]
Dokąd prowadzi ta ścieżka?
Spacer fotograficzny w jesiennym lesie to czysta przyjemność. Komponowanie obrazu z wiodących linii, które poprowadzą wzrok widza przez krajobraz, doskonale sprawdza się w jesieni. Ścieżki, alejki tworzone przez korony drzew czy bramy uformowane przez naturę pozwalają na opowiadanie za pomocą zdjęć fascynujących historii, wprowadzą do fotografii różne narracje.
Głowa w górę, głowa w dół
Spójrz w górę. Będąc w głębokim lesie nie zapomnij sfotografować baldachimów z liści na wysokich koronach drzew.
Spójrz w dół. Jesienne chodniki, chociażby w parkach, to nieskończona różnorodność kolorów i faktur, które najlepiej fotografować, gdy niebo jest zachmurzone, a liście wilgotne. To pozwoli uzyskać nasycone kolory. Patrząc pod nogi nie zapominaj, ze to również sezon na grzyby. Czasami warto przyklęknąć, aby w dużym zbliżeniu stworzyć bardziej abstrakcyjne, intrygujące obrazy.
Zbliżając się podłoża nie zapomnij, aby skupiać się na pojedynczych liściach. Wyizoluj pojedyncze egzemplarze i wykonaj im sesje np. rozmywając tło.
Szukaj wody
Wcześnie rano, podczas bezwietrznej pogody, powierzchnia wody jest jak lustro, idealne aby sfotografować odbicia kolorowych drzew. Nad wodą poszukaj opadłych liści zatrzymanych na kamieniach rzecznych, jeszcze lepiej, jeśli są one w pobliżu wodospadów. Wykorzystaj statyw rozmywając ruch wody za pomocą długiego czasu otwarcia migawki.
Fot. Alex Robciuc
Fot. Alex Robciuc
Fot. Alex Robciuc
Fot. Alex Robciuc
Fot. Alex Robciuc
Fot. Alex Robciuc
Fot. Alex Robciuc
Fot. Alex Robciuc
Fot. Alex Robciuc
Fot. Alex Robciuc
Fot. Alex Robciuc
Fot. Alex Robciuc
www.swiatobrazu.pl