6 grudnia 2021, 13:21
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1527 razy

Zachwycający time lapse z 4 porami roku

Zachwycający time lapse z 4 porami roku

Gdy za oknem panuje listopadowo-grudniowa szaruga, warto dzięki fotografii uciec w przepiękne krajobrazy i przypomnieć sobie, że jesienna pogoda jest częścią większego, niezwykłego cyklu natury - Takie spojrzenie z pewnością ułatwi zwalczenie jesiennej chandry.

4 pory roku w górach Mourne

Fotograf Richard Watson przygotował zdumiewający film poklatkowy ukazujący cztery pory roku w górach Mourne. Jest to pasmo górskie znajdujące się w hrabstwie Down w południowo-wschodniej Irlandii. Autor skupił się na tym miejscu, gdyż uważa je za jedno z najbardziej malowniczych w tym wyspiarskim kraju.
 
Zatytułowany po prostu Mourne film poklatkowy ukazuje surowy krajobraz. Zdjęcia do tej realizacji powstawały przez cały rok i rozpoczęły się we wrześniu 2020 roku, a zakończyły również we wrześniu 2021 roku. Projekt obejmował ponad 100 wycieczek trekkingowych z 20-kilogramowymi plecakami na plecach i obozowaniem w warunkach temperatur poniżej zera. "Nigdy nie byłem tak zmarznięty i wymęczony przez żywioły" zdradza Richard Watson, dodając, iż podczas realizowania zdjęć towarzyszył mu "ulewny deszcz i wiatr wystarczająco silny, by zwalić Cię z nóg". Jak sam opowiada w ciągu tego roku przytrafiały mu się "wędrówki w śniegu do pasa. Ten rok przypominał bitwę.".
 

 
Richart Watson przyznaje, że projekt był niczym innym, jak pracą dyktowaną miłością do gór. Spędził niezliczone godziny na rejestrowaniu powolnych zmian pór roku, obserwując przekształcającą się ziemię, zmianę tekstur i grę kolorów. "W roku, w którym świat się zatrzymał, wydawało się, że czas stanął w miejscu. Jednakże poruszał się on tak szybko, że wypadało skupić się właśnie na nim. Dlatego porwałem się na ten długoterminowy projekt" opowiada autor filmu poklatkowego, dodając, iż to "ironiczne, siedzieć godzinami za obiektywem, aby następnie przyspieszyć cały rok do zaledwie sześciu minut". 
 
Richard Watson dzieli się również listą sprzętu, który głównie wykorzystywał do realizacji tego przedsięwzięcia. Oto ona:
 • Slider Rhino Arc 2
 • Aparat Sony A7R4
 • Aparat Sony A73
 • Aparat Sony A7s3
 • Obiektyw Sony 16-35 F2.8 GM
 • Obiektyw Sony 12-24 F2.8 GM
 • Obiektyw Sony 70-200 F2.8 GM
 • Obiektyw Sony 24mm F1.8 GM
 • Obiektyw Sony 24-105 F4 G
 • Filtry optyczne Lee
 • Filtry optyczne Nisi  

time lapse

fot. Richard Watson 
 
Richard Watson przyznaje, że rok 2020 zmienił jego perspektywę na to, co w życiu jest naprawdę ważne. Dla niego niesamowitym doświadczeniem była konieczność izolacji i zamknięcia przy jednoczesnej możliwości przebywania z dala od ludzi w surowym środowisku. "Czasami nigdy nie czułem się w górach tak samotny. Idealnie sam" podsumowuje Richard Watson. 
 

 www.swiatobrazu.pl