Książki100 najważniejszych zdjęć świataPytania i odpowiedziCytaty dla fotografaObiektywy CanonFotografia artystycznaNajczęściej wyszukiwane

Dołącz do nas

Google+

Daj się ocenić i oceniaj • Autor:
  Komentarzy: 7


 • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 6


 • Autor:
  Komentarzy: 44


 • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 11


 • Autor:
  Komentarzy: 3


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 21


Zacznij fotografować w studio

Zacznij fotografować w studio

Sztuczne oświetlenie ma podobne właściwości jak światło zastane. W zależności od kierunku padania i stopnia rozproszenia może być ostre albo miękkie i rozproszone. Ponieważ to Ty je wybierasz i ustawiasz, musisz wiedzieć, jak je regulować i kontrolować, aby uzyskać oczekiwany efekt.Im większe źródło światła względem obiektu, tym miększe oświetlenie. Słońce mimo swoich rozmiarów rzuca głębokie cienie o ostrych krawędziach, ponieważ jest tak daleko, że na niebie wydaje się być tylko małą tarczą. Na tej samej zasadzie im dalej odsuniesz lampę, tym mniejsza stanie się względem obiektu i tym ostrzejsze cienie pojawią się na zdjęciu. Z kolei jeśli ją przysuniesz, źródło światła będzie szersze i więcej promieni dotrze do obiektu z różnych kierunków, co oznacza, że jej światło będzie się wydawało miększe i bardziej rozproszone.
 
Miękkość światła zależy od stopnia jego rozproszenia przez lampę. Lampa punktowa skupia wiązkę światła na obiekcie, dzięki czemu jasne miejsca emanują blaskiem, a cienie są głębokie i ostre. Lampa strumieniowa to nieco bardziej rozproszone źródło światła, lecz cienie i tak wyglądają dość ostro, szczególnie gdy ustawisz ją w pewnej odległości. Softboks lub reflektor z parasolem są zazwyczaj znacznie szersze i pozwalają uzyskać dużo bardziej rozproszone i miękkie światło.
 
Kontroluj oświetlenie poprzez wybór lampy i jej odległości od obiektu. Jeśli chcesz uzyskać ostre, głębokie cienie, użyj bezpośredniego źródła światła, takiego jak lampa strumieniowa czy flesz, w stosunkowo dużej odległości od obiektu. Jeżeli natomiast chcesz zminimalizować lub zmiękczyć cienie, ustaw światło bliżej obiektu i poszerz je za pomocą softboksu lub parasola.
 
Praca w studiu fotograficznym wiąże się z zupełnie innymi wymaganiami oraz stawia przed fotografami odmienne wyzwania, niż wykonywanie zdjęć w przestrzeni publicznej, gdzie sytuacja jest dynamiczna i najczęściej wykorzystujemy światło zastane. To prawda, studio to przestrzeń bez porównania bardziej komfortowa, w obrębie której mamy pełną kontrolę nad wszystkim, co jest dla nas ważne z fotograficznego punktu widzenia. 
 
W studiu nie ma przypadków – każdy etap pracy twórczej musi być starannie zaplanowany i w pełni kontrolowany – a to wymaga odpowiedniej dawki wiedzy, którą zgromadziliśmy i w przystępny sposób opracowaliśmy w e-kursie, koncentrującym się na aspektach pracy w izolowanym, studyjnym środowisku. To wyjątkowa okazja, aby poznać możliwości, jakie stwarza osiągnięcie pełnej kontroli nad światłem, sesją i ustawieniami wszystkich kluczowych elementów.

Dziś rozpoczyna się nowa edycja e-kursu Fotografowanie w studio dla początkujących.

Dołącz do Uczestników!

W e-kursie pokazujemy całość pracy w studiu fotograficznym, począwszy od pomysłu na sesję a skończywszy na precyzyjnym ustawieniu wszelkich parametrów ekspozycji, balansu bieli, czy pozy ciała modelki (modela).  Aby móc w pełni wykorzystać możliwości oświetlenia studyjnego, konieczna jest świadomość efektów, jakie można uzyskać za pomocą konkretnych środków technicznych, które Uczestnicy e-kursu znajdą na licznych schematach oświetleniowych.

Ważne

Sam wybierasz sobie porę nauki. Materiały szkoleniowe przesyłane są w formie e-booków raz w tygodniu, na Twoje konto e-mail. Dodatkowo, po zakończeniu e-kursu otrzymasz płytę CD, na której znajdują się wszystkie materiały szkoleniowe oraz dodatki.
 
Uczestnicy otrzymują:
 • 6 lekcji w postaci e-booków w formacie PDF
 • dodatek: 10 najczęściej popełnianych błędów podczas pracy w studio
 
Po zakończeniu e-kursu Uczestnicy otrzymują:
 • płytę CD zawierającą materiały e-kursu i dodatki;
 • certyfikat ukończenia e-kursu

Uwaga

E-kurs rozpoczyna się 11.08.2017 r. 
 
 

Szczegółowy program

Lekcja 1. Co to jest fotografia studyjna

Cechy charakterystyczne środowiska studyjnego
Podstawowe zasady zachowania w studio

Lekcja 2. Podstawowy sprzęt do fotografowania w studio

Obsługa lamp
Obsługa systemu podwieszania teł
Zakładanie i odpinanie soft-boksów
Sterowanie radiowe lampami błyskowymi i wyzwalanie fotocelą

Lekcja 3. Sprzęt


Sprzęt do modyfikacji kierunku, kształtu i rozproszenia światła lamp błyskowych (softenery, filtry, butterfly, garnki, plastry, stripy, wrota, beauty dish)

Lekcja 4. Obsługa aparatu fotograficznego w trakcie fotografowania w studio

Tryby pracy aparatu
ISO
Przysłona
Obiektywy
Pomiar balansu bieli

Lekcja 5. Oświetlenie w fotografii studyjnej podstawy

Wysoki klucz oświetleniowy
Niski klucz oświetleniowy
Oświetlenie rozproszone
Oświetlenie kierunkowe
Mieszanie systemów
Efekty barwne w fotografii

Lekcja 6. Oświetlenie w fotografii studyjnej w praktyce

Oświetlenie prostopadłe
Oświetlenie boczne
Oświetlenie górno-boczne
Praca z blendą
Oświetlenie rembrandtowskie
Oświetlenie dramatyczne
Oświetlenie glamour

Dodatek: 10 najczęściej popełnianych błędów podczas pracy w studio

 

 

 

 

 

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl


Oceny artykułu: 0% 0% ocen: 0

Sprawdź inne artykuły z kategorii: Kursy fotograficzne


Inne artykuły autoraKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

Pod wieczór... Ira w słońcu... przed wieczorem . sds zaciszna zatoka