28 grudnia 2020, 16:37
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 2838 razy

Francuski startup przygotowuje zakrzywione matryce CMOS

Francuski startup przygotowuje zakrzywione matryce CMOS

Francuski startup Curve-One nie jest pierwszym podmiotem, który poświęca uwagę i czas zakrzywionym matrycom - wcześniej w 2014 roku informacje na ten temat podawało Sony - Jednakże według zapewnień Curve-One ich wynalazek ma być pierwszym, który jest przygotowany z myślą o wprowadzeniu go do masowej produkcji.

Czym wyróżnia się zakrzywiona matryca?

"Zakrzywione sensory naśladują ludzkie oko i mają ogromne znaczenie dla konstrukcji optycznej i ogólnej wydajności obrazowania", komentują przedstawiciele Curve-One. Startup twierdzi, że zastosowanie zakrzywionej matrycy pozwala na ograniczenie rozbudowy konstrukcji instrumentów optycznych o jedną trzecią, eliminując przy tym potrzebę stosowania elementów asferycznych. Poniższy rysunek ujawnia różnice w skomplikowaniu optyki tworzonej do współpracy z tradycyjnymi matrycami i tymi zakrzywionymi.
 
zakrzywiona matryca
Źródło: Curve-One
 
zakrzywiona matryca
 
Źródło: Curve-One
 
Zakrzywiona matryca pozwala więc wykluczyć problemy, które tradycyjnie korygowane są za pomocą dokładania kolejnych elementów optycznych. Jednakże cały ten pomysł posiada jedno "ale". Otóż jak zauważa CEO Sigmy Kazuto Yamaki "zakrzywione czujniki to świetny pomysł, gdyż kompensacji krzywizny pola wymagają tak naprawdę wszystkie obiektywy, nawet te najlepsze. Jednak podczas gdy zakrzywiona matryca rozwiązuje problemy konkretnej soczewki, różne obiektywy mają różne pola krzywizny, stąd może być konieczne stosowanie dla każdego innej krzywizny czujnika". 
 
Niemniej prace rozwojowe nad tym pomysłem trwają. Co ciekawe Curve-One posiada wsparcie Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przełom w każdej dziedzinie wymaga ogromnych wysiłków, ale możliwości zakrzywionych sensorów są niezwykle obiecujące. 
 


www.swiatobrazu.pl