24 września 2020, 17:14
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 5922 razy

Adobe wprowadza do Photoshopa funkcję zamiany nieba

Adobe wprowadza do Photoshopa funkcję zamiany nieba

Adobe Photoshop już niebawem otrzyma intrygującą funkcję, która pozwoli na zamianę nieba na zdjęciu - Będzie to możliwe po użyciu zaledwie jednego kliknięcia, a nowa funkcja będzie działała w oparciu o sztuczną inteligencję.

Zamiana nieba w Photoshopie - nowa funkcja

Adobe udostępniło film, na którym widać jak ma działać owa funkcja. Aplikacja będzie automatycznie rozpoznawała, gdzie na fotografii znajduje się niebo, a następnie pozwalała zastąpić je innym widokiem. W bibliotece oprogramowania będą dostępne różne warianty - błękitne bezchmurne niebo czy zaczerwienione podczas zachodu Słońca. Poza tym możliwe będzie dostosowanie ustawień, takich jak np. temperatura barwowa nowego nieba, jego jasność, przyciemnianie krawędzi itp. Dzięki temu będzie możliwe uzyskanie bardzo naturalnie wyglądającym efektów.
 
 
Możliwe będzie nie tylko wybranie jednego spośród preinstalowanych zdjęć nieba, ale także skorzystanie z własnej fotografii. Zdjęcia nieba wykorzystywane w Photoshopie będą pogrupowane w kolekcje zgodnie z charakterem źródłowych fotografii. Funkcja nazywana Sky Replacement będzie automatycznie rozróżniała pierwszy plan i niebo na fotografiach. Dzięki temu w kilka chwil zdjęcie będzie mogło nabrać zupełnie innego klimatu. 
 
zamiana nieba
 
Źródło: Adobe
 
zamiana nieba
 
Źródło: Adobe
 
zamiana nieba
 
Źródło: Adobe
 
zamiana nieba
 
Oryginalny wygląd zdjęcia. / Źródło: Adobe
 
zamiana nieba
 
Zdjęcie po podmianie nieba. Jak widać dostosowany został także wygląd pierwszego planu. Źródło: Adobe
 
zamiana nieba
 
Inny wariant nieba. / Źródło: Adobe
 
Co więcej możliwa będzie zamiana tylko części nieba. Do tego posłuży suwak nazwany Skala. Po dobraniu jego wartości użytkownik będzie mógł przesuwać niebo, tak aby doprecyzować, która jego część zostanie poddana korekcji. Wygląd pierwszego planu będzie stale dostosowywany tak, aby dopasować się do nowo wklejonego nieba. 
 
Najciekawszą właściwością tego narzędzia będzie zachowanie właściwości warstw, masek i korekt fotografii, przy jednoczesnym ich dostosowaniu (w zależności od oczekiwań użytkowników). 
 
zamiana nieba
 
Oryginalne zdjęcie. / Źródło: Adobe
 
zamiana nieba
 
Zdjęcie z podmienionym niebem za pomocą funkcji SkyReplacement. Funkcja ta będzie miała wiele zastosowań - np. do wizualizacji klientom wyglądu ich nowego domu czy tarasu. / Źródło: Adobe
 
Po raz pierwszy Adobe wspomniało o funkcji zamiany nieba w Photoshopie podczas konferencji Adobe MAX w 2016 roku, jednakże dopiero teraz będzie w pełni wykorzystywana przez najpopularniejsze oprogramowanie do obróbki grafiki. Funkcja SkyReplacement będzie dostępna już niebawem, a Adobe więcej informacji na jej temat udostępni w trakcie zbliżającej się konferencji Adobe MAX, która odbędzie się w dniach 20-22 października bieżącego roku. 
 


www.swiatobrazu.pl