23 listopada 2017, 16:00
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 5001 razy

Zanim kupisz... osłony LCD

Zanim kupisz... osłony LCD

Producenci zwykle stosują różne wzmocnienia budowy aparatów i kamer, takie jak np. wykorzystanie stopu magnezu lub włókien węglowych czy uszczelnień uodparniających na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Niestety wyświetlacz LCD pozostaje często newralgicznym elementem sprzętu, który jest narażony na zarysowania lub stłuczenie podczas upadku. W sprzedaży dostępnych jest wiele rozwiązań umożliwiających zabezpieczenie ekranu. Na co więc zwrócić uwagę podczas doboru osłony?

Osłona na LCD – czy jest w ogóle konieczna?

Zdania na ten temat są podzielone. Niektórzy fotografowie nie używają żadnych zabezpieczeń, a ich ekrany mają się całkiem dobrze. Przesadne dbanie o sprzęt może odebrać przyjemność z jego użytkowania. Z drugiej strony do uszkodzenia ekranu może dojść w każdej chwili – drobne rysy mogą powstawać np. wskutek ocierania się aparatu o zamek błyskawiczny w trakcie noszenia sprzętu na szyi. Wszystko zależy też od intensywności użytkowania aparatu i jego przeznaczenia. W plenerze wyświetlacz jest narażony na więcej niebezpieczeństw niż w studiu. Dbanie o dobrą kondycję ekranu wpływa na estetykę aparatu, poprawia czytelność i ma znaczenie przy ewentualnej sprzedaży. 

[kn_free]

Niektóre modele aparatów mają obracane ekrany, dzięki czemu mogą być odwrócone i zasłonięte. Taka funkcja zwiększa bezpieczeństwo, ale nie eliminuje wszystkich problemów. Pomiędzy obudowę aparatu a powierzchnię wyświetlacza dostają się drobiny pyłu, kurzu i piasku, mogące rysować ekran. Do obrotowych wyświetlaczy również można dobrać osłonę, która nie ograniczy ich funkcjonalności. Wrócę do tego zagadnienia w dalszej części artykułu. Podsumowując, osłona na LCD nie jest niezbędnym elementem wyposażenia, ale na pewno da Ci większy spokój podczas korzystania ze sprzętu. 

osłona lcd

Aparat z obracanym ekranem, taki jak np. Panasonic Lumix DMC-GH9, umożliwia zasłonięcie ekranu, co w znacznym stopniu zwiększa jego bezpieczeństwo. 

Plastikowa osłona

Wiele modeli aparatów sprzedawanych jest w zestawie z plastikową osłoną, mocowaną na wyświetlaczu. Takie akcesorium jest proste w montażu i można je zdejmować i ponownie zakładać, w zależności od potrzeb. W przypadku zabrudzenia można je z łatwością przemyć. Niestety część drobin dostaje się pod nią, rysując powierzchnię ekranu i obudowy, w szczególności w miejscach, gdzie osłona styka się bezpośrednio z aparatem. Niektóre modele mogą także delikatnie się przesuwać po zamocowaniu, co dodatkowo wpływa na powstawanie zarysowań. Pomimo tych wad osłony są bardzo praktycznym i wygodnym rozwiązaniem. Sprawdzają się nawet podczas intensywnego użytkowania.

osłona lcd

Plastikowa osłona przeznaczona do aparatu Nikon D700.

W sprzedaży dostępne są także bardziej rozbudowane plastikowe osłony. Niektóre modele mają wbudowany specjalny kaptur na ekran, zwiększający widoczność podczas fotografowania w ostrym świetle. Mocuje się je zamiast standardowej muszli ocznej lub bezpośrednio na ekranie. Takie akcesorium jest przydatne, gdy korzystasz z aparatu pozbawionego wizjera, a wyświetlacz jest jedynym sposobem na skadrowanie fotografii. 

osłona lcd

 

osłona lcd

Osłony z kapturem zwiększają czytelność w słoneczny dzień.

[kn_advert]

Szkła ochronne 

Rozwiązanie znane większości użytkowników smartfonów i tabletów. Cienką warstwę wzmocnionego szkła instaluje się bezpośrednio na ekranie. Odpowiednio dobrany produkt jest właściwie pozbawiony wad – niektórych użytkowników może odstraszać jedynie zakładanie takiego akcesorium. Nie jest to jednak trudne zadanie, co widać na poniższym wideo, prezentującym proces instalowania szkła GGS Larmor. Zawsze też można poprosić o pomoc pracowników sklepu z akcesoriami do urządzeń mobilnych – często taka usługa jest gratis do zakupionego produktu, ale można także skorzystać z niej za drobną opłatą.
 
 
Największą popularnością wśród użytkowników cieszą się akcesoria GGS Larmor. Są one wykonane z hartowanego szkła o wysokiej twardości 9H, składają się z kilku warstw, charakteryzują się wysoką przepuszczalnością światła, a ich montaż odbywa się bez użycia kleju. Przepuszczalność światła jest o tyle istotna, że słabej jakości szkła mogą w znacznym stopniu ograniczyć jasność ekranu i zmniejszać kontrast. Mocowanie bezklejowe jest nie tylko łatwiejsze, ale nie stwarza zagrożenia dla wyświetlacza i nie pozostawia śladów po usunięciu szkła.
 
osłona lcd
 
Szkło ochronne GGS Larmor dostępne jest w różnych wersjach, dostosowanych do wybranych modeli aparatów. 

Paradoksalnie wadą szkła ochronnego może być jego grubość. Warto więc wybrać cieńsze akcesorium, gdyż w przeciwnym wypadku szkło może ograniczać lub uniemożliwiać funkcje dotykowe ekranu. Cienkie szkła są również niezbędne podczas korzystania z aparatu wyposażonego w obracany ekran. Zbyt grube akcesorium może uniemożliwić zamknięcie takiego wyświetlacza. Sprawdzone, markowe akcesoria są specjalnie dopasowane do konkretnych modeli sprzętu, nie ograniczając ich funkcjonalności. 

 

osłona lcd

 

W ofercie GGS Larmor znajdują się także szkła ochronne dostosowane do obracanych ekranów.

osłona lcd

Szkła ochronne sprzedawane są często w zestawach, które obejmują osłony na dodatkowe wyświetlacze aparatów. 

Jeżeli dużo korzystasz z funkcji dotykowych ekranu, zwróć uwagę, czy szkło ochronne posiada powłokę oleofobową. Sprawia ona, że na ekranie pozostaje mniej odcisków palców oraz drobin pyłu i kurzu. 

Folie ochronne

Folie ochronne zapewniają dużo słabszą ochronę niż szkło hartowane, ale są zdecydowanie tańsze. Ich montaż jest trudniejszy niż w przypadku szkła – przy nieumiejętnym zamontowaniu mogą powstawać pod folią pęcherzyki powietrza. Oczywiście można poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego w mocowaniu tego typu akcesoriów. Folia ochronna może jednak zmniejszyć kontrast ekranu i pogarszać jakość.
 
Pomimo tych wad folia jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcesz oszczędzić nieco pieniędzy, aparatu nie używasz w trudnych, plenerowych warunkach i chcesz zabezpieczyć ekran przed drobnymi, przypadkowymi zarysowaniami. 
 
osłona lcd
 
Żadne z opisanych wyżej zabezpieczeń nie daje 100% pewności. Warto więc korzystać z aparatu rozsądnie, lecz jednocześnie nie zamartwiać się przesadnie i nie trzymać sprzętu pod kloszem.
 
Jeżeli towarzyszą Ci również inne dylematy związane z zakupem sprzętu, zajrzyj do poprzednich poradników z cyklu Zanim kupisz:
 
 
 


www.swiatobrazu.pl