Naukowcy znaleźli sposób na wykonanie ostrego zdjęcia czarnej dziury

Naukowcy znaleźli sposób na wykonanie ostrego zdjęcia czarnej dziury

W kwietniu 2019 roku świat obiegły niesamowite obrazy przedstawiające po raz pierwszy w historii czarną dziurę - Od tego czasu naukowcy pracują nad techniką, która pozwoli uzyskiwać jej dużo bardziej wyraźne zdjęcia. Kluczem do tego ma być skupienie się na pierścieniu fotonów otaczającym czarną dziurę.


Na łamach naukowego pisma Science Advances Michael Johnson z Smithsonian Astrophysical Observatory opisuje, w jaki sposób wirujący pierścień fotonów zlokalizowany wokół czarnej dziury mógłby wpłynąć na nagły skok ostrości obrazów tych kosmicznych dziwów. Jak tłumaczy naukowiec "obraz czarnej dziury zawiera serię pierścieni. Każdy kolejny pierścień ma mniej więcej tę samą średnicę, ale staje się coraz ostrzejszy, ponieważ jego światło krąży wokół czarnej dziury więcej razy zanim dotrze do obserwatora. Dzięki obecnie wykorzystywanemu Teleskopowi Horyzontu Zdarzeń (EHT) możliwe było dostrzeżenie złożoności, która powinna pojawić się w obrazie każdej czarnej dziury".

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem