6 grudnia 2018, 16:02
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 4685 razy

100 najbardziej zaskakujących zdjęć świata: Michael Clancy – Ręka nadziei

100 najbardziej zaskakujących zdjęć świata: Michael Clancy – Ręka nadziei

Gdy w 1999 roku u nienarodzonego dziecka Alexa i Julie Armas wykryto rozszczep kręgosłupa, lekarze podjeli decyzję o przeprowadzaniu operacji. Musiała ona odbyć się jeszcze w momencie, gdy ich potomek znajdował się w łonie matki, mając zaledwie 21 tygodni. Podczas zabiegu na sali był obecny fotograf Michael Clancy, który wykonał piękne i zdumiewające zdjęcie nazywane „Ręka nadziei”.

Rodzice dziecka dowiedzieli się o wadzie w 14 tygodniu po poczęciu. Poszukując pomocy natknęli się w sieci na informacje o metodzie, którą opracowali dr Joseph Bruner i dr Noel Tulipan. Ich procedura ratowania zdrowia dzieci opierała się o przeprowadzanie zabiegów w połowie ciąży.  Operacja została przeprowadzona przez zespół chirurgów z Uniwersytetu Vanderbilt w Nashville.  Polegała na czasowym otwarciu macicy, odsączeniu płynu owodniowego i częściowym wyjęciu z macicy małego płodu, wykonaniu niezbędnego zabiegu i ponowne umieszczenie dziecka w łonie matki.

[kn_free]

Operacji towarzyszył fotograf Michael Clancy. W pewnym momencie na zewnątrz macicy znalazła się rączka dziecka. Jak wspominał autor zdjęcia, "gdy lekarz pytał z jakiej czułości filmu korzystam, kątem oka dostrzegłem, że macica się porusza, ale żaden z lekarzy jej wtedy nie dotykał. Musiała być więc poruszana od wewnątrz. Nagle przez nacięty fragment wysunęło się ramię, po czym cofnęło, aż na zewnątrz zostały malutkie dłonie. Lekarz palcem poruszył dłoń dziecka. W odpowiedzi płód zareagował, ściskając palec doktora. Samuel trzymał się mocno." Dr Joseph Bruner stwierdził jednak, że taka interpretacja zdarzenia jest błędna, gdyż matka i dziecko byli znieczuleni, a więc nie mogli się poruszać. Gdy ręka samoistnie się wysunęła, lekarz włożył ją z powrotem do macicy.

[kn_advert]

Niezależnie od prawdziwego przebiegu zdarzeń fotografowi udało się wykonać wzruszające zdjęcie, które zostało opublikowane w wielu gazetach w USA i na świecie. Fotografia wzbudziła sporo kontrowersji, gdyż szybko została wpisana w dyskusję na temat aborcji i jest chętnie wykorzystywana przez ruchy pro-life. W tym ujęciu przytoczone relacje fotografa i lekarza nabierają szerszego znaczenia, będąc umieszczane w kontekście zaostrzenia lub liberalizacji prawa aborcyjnego (Michael Clancy stał się zaangażowanym antyaborcjonistą).

Najważniejsze jednak jest to, że bohater fotografii przeszedł operację bardzo dobrze (zabieg był dosyć ryzykowny) i przyszedł na świat 2 grudnia 1999 roku. Samuel Armas porusza się za pomocą ortez i w niektórych sytuacjach musi używać wózka inwalidzkiego. Mimo to cieszy się życiem i żyje jak każdy nastolatek. 

Wzruszające zdjęcie: Michael Clancy - "Ręka nadziei" 

zdjęcie michael clancy ręka nadziei

fot. Michael Clancy

Wokół tematu:

Nagrodzone zdjęcia z porodów - wyniki nowego międzynarodowego konkursu fotografii noworodkowejBirth Becomes Her, po International Association of Professional Birth Photographers (IAPBP) to kolejna organizacja mająca na celu zrzeszanie fotografów zajmujących się wykonywaniem zdjęć podczas porodów i zajmujących się sesjami zdjęciowymi noworodków. Na pier... więcej

 

Najlepsze zdjęcia z szóstej edycji międzynarodowego konkursu fotografii porodowej IAPBPFotografia porodowa może być czymś wspaniałym i ma potężną moc oddziaływania. Wiedzą o tym zawodowcy specjalizujący się w tym właśnie typie fotografii, skupieni pod egidą międzynarodowej organizacji International Association of Professional Birth Photographers... więcej

 

To miał być zwykły poród... Jego zdjęcia obiegły światZdjęcia kobiety rodzącej dziecko na szpitalnym parkingu obiegły cały świat. To przykład, że fotograf musi być przygotowany na wszystko! więcej



www.swiatobrazu.pl