11 lutego 2020, 09:41
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1591 razy

Zdjęcia o rozdzielczości 400 MP w średnioformatowym FujiFilm GFX100

Zdjęcia o rozdzielczości 400 MP w średnioformatowym FujiFilm GFX100

Podczas konferencji X Summit organizowanej w Londynie w ostatnich dniach firma FujiFilm ogłosiła, że pracuje nad wzbogaceniem średnioformatowego aparatu FujiFilm GFX100 w funkcję wykonywania zdjęć o rozdzielczości 400 MP - Miałaby ona być oparta o znane już rozwiązania wykorzystujące przesunięcia pikseli.

FujiFilm GFX100 - zdjęcia o rozdzielczości 400 MP dzięki technologii pixel shift

Według słów przedstawicieli firmy funkcja przesunięcia pikseli (tzw. pixel shift) pozwoliłaby na uzyskanie obrazów o rozdzielczości 400 MP z matryc 100 MP, w które wyposażony jest FujiFilm GFX100. Nowa technologia ma kontrolować przesunięcie pikseli z 10-krotnie większą precyzją niż to ma miejsce w przypadku korzystania z wewnętrznej stabilizacji obrazu. FujiFilm GFX100 wyróżnia się tym, iż jako pierwszy aparat cyfrowy z matrycą większą niż pełnoklatkowy sensor został wyposażony w stabilizację matrycy. Technologia ta działa w 5 osiach.
 
pixel shift
 
FujiFilm GFX100
 
Niestety, poza deklaracjami z konferencji nie ma żadnych dodatkowych informacji. Funkcja ta byłaby z pewnością gratką dla fotografów reklamowych, którzy pracują z nieruchomymi obiektami. Obecnie technologia pixel shift dostępna jest w aparatach Olympusa, Panasonica, Pentaxa i Sony. Przykładowo Olympus OM-D E-M5 Mark III posiada matrycę o rozdzielczości 20,4 MP, a dzięki zastosowaniu technologii pixel shift jest w stanie uzyskiwać obrazy o rozdzielczości 50 MP.


www.swiatobrazu.pl