6 listopada 2018, 16:34
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 3187 razy

100 najbardziej zaskakujących zdjęć świata: Philippe Halsman – Dali Atomicus

100 najbardziej zaskakujących zdjęć świata: Philippe Halsman – Dali Atomicus

Philippe Halsman mówił, że gdy tylko miał niecodzienny pomysł, prosił o pozowanie Salvadora Daliego. Nie inaczej było w przypadku zdjęcia zatytułowanego Dali Atomicus, które powstało w 1948 roku. Ta bardzo złożona i karkołomna kompozycja powstała na bazie pojedynczej fotografii, wymagającej świetnej synchronizacji fotografa, modela, asystentów i... kotów.

Philippe Halsman portretował najbardziej znane postacie połowy XX wieku – od artystów, przez gwiazdy filmowe po polityków. Charakterystyczne były dla niego ciasno kadrowane portrety, nasycone ciepłą atmosferę i pełne poczucia humoru. Udowadniał nimi, że potrafi sprawić, aby jego modele czuli się komfortowo przed obiektywem. Proszenie modeli o wykonanie podskoku było jedną z jego strategii. Jak zdradził, "kiedy proponujesz fotografowanym osobom, aby podskoczyły, ich uwaga skupia się na skoku i zrzucają z twarzy maski, dzięki czemu pojawia się przed Tobą prawdziwa osoba".

Dali Atomicus było na tyle karkołomne, że wymagało wykonania 28 podejść. Podczas sesji pomagała nawet żona fotografa. W czasach cyfrowych wydaje się to dużo łatwiejsze ujęcie, ale bez dysponowania współczesną technologią wymagało dużo więcej cierpliwości. Ikoniczne zdjęcie wymagało wykonania w jednym momencie wszystkich czynności – wypuszczenia kotów, podskoczenia Daliego i wylania wody .Na dostępnym w sieci zbiorze "nieudanych" zdjęć widać, jak całość rozsypuje się, gdy chociaż jeden z elementów nie wydarzy się  w precyzyjnie dobranej chwili. Przykładowo na jednym z kadrów widać, jak malarz spóźnia się z podskokiem, a w innym przypadku krzesło zasłania jego twarz.

Ostatecznie udało się wykonać ikoniczny portret, oddający szaloną, nietuzinkową i brawurową duszę Salvadora Daliego (i to bez użycia Photoshopa). Poniżej możesz zobaczyć gotowe zdjęcie i próby, które zakończyły się niepowodzeniem. 

Nieudana zdjęcia autorstwa Philippe Halsmana, które powstały podczas realizacji Dali Atomicus

zdjęcia, philippe halsman, dali atomicus

fot. Philippe Halsman

zdjęcia, philippe halsman, dali atomicus

fot. Philippe Halsman

zdjęcia, philippe halsman, dali atomicus

fot. Philippe Halsman

zdjęcia, philippe halsman, dali atomicus

fot. Philippe Halsmanwww.swiatobrazu.pl