29 września 2022, 08:50
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1317 razy

Zdjęcia z sondy Juno posłużyły do renderowania 3D chmur Jowisza

Zdjęcia z sondy Juno posłużyły do renderowania 3D chmur Jowisza

Dane zgromadzone przez sondę Juno należącą do NASA posłużyły do stworzenie mapy 3D chmur Jowisza - Zazwyczaj ten gazowy gigant jawi nam się jako płaska sfera chmur, jednakże naukowcy chcieli dowiedzieć się, jak wyglądają słynne szalejące na tej planecie burze. W tym celu przefiltrowano dane zgromadzone przez kamerę JunoCam i opracowano rendery 3D.

Zobacz niesamowite trójwymiarowe obrazy chmur Jowisza

W oparciu o zdjęcia udało się stworzyć filmy, która zabierają widzów w wirtualny lot nad chmurami Jowisza. Chmury gazowego giganta wydają się być rzeczywiście trójwymiarowe i zwiększa to wyobrażenie na temat tego, jak w rzeczywistości mogą wyglądać burze na tej planecie. Podobnie jak na Ziemi chmury planety są nie tylko płaskimi fakturami, ale trójwymiarowymi obiektami o różnej wysokości. 

Zdjęcia wykorzystane do opracowania tej animacji zostały wykonane z wysokości 13 536 kilometrów nad chmurami planety podczas 43. bliskiego przelotu w pobliżu Jowisza sondy Juno. JunoCam jest szerokokątnym urządzeniem do obrazowania na podstawie światła widzialnego zamieszczonym na pokładzie orbitującej wokół gazowego giganta sondy należącej do NASA. Za tworzenie animacji był odpowiedzialny przede wszystkim Góral Eichstadt, który jest niemieckim matematykiem regularnie pracującym nad opracowywaniem danych z JunoCam i przekształcaniem ich w spektakularne obrazy. 
 
Sonda Juno umożliwia spojrzenie na same cechy chmury pod bardzo różnymi kątami w ciągu zaledwie kilku minut. Jowisz ma średnicę prawie jedenaście razy większą niż Ziemia i ma szerokość aż 142 984 kilometrów. Mimo że ten gazowy gigant jest bardzo masywną planetą, niezmiennie przedstawiany jest - i takim istnieje w wyobrażeniach - jako gładki kawałek marmuru zawieszony na tle czerni kosmosu. Okazuje się jednak, że maja swoje zagłębiania w atmosferze i tak właściwie nierówną powierzchnię. Sonda Juno krąży wokół Jowisza od 2016 roku. Przez te wszystkie lata dostarczyła na Ziemię wiele spektakularnych obrazów tej planety. 


www.swiatobrazu.pl