Zdjęcie czarnej dziury w Drodze Mlecznej to tak naprawdę…

Zdjęcie czarnej dziury w Drodze Mlecznej to tak naprawdę…

Świat obiegła niedawno zachwycająca informacja, że naukowcom udało się zobrazować czarną dziurę znajdującą się w centrum Drogi Mlecznej - I choć jest to przełomowe odkrycie, które z pewnością przejdzie do historii i warto się nim cieszyć oraz gratulować tym, którym udało się tego dokonać, to jednak w tych okolicznościach trzeba pewne sprawy poukładać. Otóż to co jest przedstawiane w mediach jako „zdjęcie czarnej dziury” w rzeczywistości nim nie jest…


Tzw. "zdjęcie czarnej dziury" - kolejny przełom w nauce

Czarne dziury to obiekty, które cechują się tak silnym przyciąganiem, że nie pozwalają uciec niczemu - nawet światłu. Ta podstawowa (choć niewyczerpująca temat) definicja sprawia, że wyklucza możliwość mówienia o fotografii czarnej dziury. Fotografowanie polega na zapisywaniu na matrycy lub światłoczułym materiale światła (bądź w szerszym rozumieniu fal elektromagnetycznych). Jak więc wykonać takie zdjęcie obiektu, który go nie emituje? Jest to niemożliwe, stąd mówienie "zdjęcie czarnej dziury" nie do końca jest zgodne z prawdą.

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem