13 sierpnia 2020, 13:30
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1708 razy

Fotograf znalazł w kapsule czasu 120-letnie zdjęcie kota

Fotograf znalazł w kapsule czasu 120-letnie zdjęcie kota

Kapsuły czasu stanowią łączność pomiędzy przeszłością a teraźniejszością - Mogą w nich być zgromadzone przedmioty z danych czasów czy zapisane na różnych nośnikach multimedia (jedną z najbardziej znanych i spektakularnych kapsuł czasu są płyty Golden Records przymocowane do sond Voyager 1 i 2). Fotograf i vloger Mathieu Stern natrafił na taką właśnie kapsułę czasu ukrytą w piwnicy jego starego, rodzinnego domu.

Zdjęcie kota ukryte w kapsule czasu

Fotograf znalazł w piwnicy misternie zaprojektowane pudełko datowane na rok 1900. W środku znajdowało się kilka ciekawych i urokliwych przedmiotów - papierowa lalka, monety, kompas, muszla morska i list. Były to pamiątki po młodej dziewczynie z 1900 roku. Pudełko zawierało również coś szczególnie fascynującego i hipnotyzującego dla Mathieu Sterna - dwa szklane negatywy. 
 
Fotograf postanowił odkryć, co zostało na nich zarejestrowane. Wykorzystał starą fotograficzną metodę - cyjanotypię. Mathieu Stern z niezwykła delikatnością podszedł do realizacji tego projektu, tak aby nie stracić jedynej szansy na odczytanie wiadomości z przeszłości w postaci fotografii. Co takiego zatem ujawniły te obrazy? Ukochane zwierzęta dziewczynki, w tym szczególnie uroczo prezentującego się kota. 
 
zdjęcie kota
 
zdjęcie kota
 
Druga z fotografii przedstawia natomiast kota, małego kotka i psa. Podobnie jak w starożytnych czasach, dziewczynka postanowiła zachować pamięć o swoich domowych pupilach. W szczególności ciekawie wygląda portret kota, który przyjmuje postawę jak z egipskich malowideł. Poniżej możesz zobaczyć wideo, które prezentuje cały proces.www.swiatobrazu.pl