8 października 2020, 16:50
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 3581 razy

Historia niezwykłego zdjęcia - samotne drzewo i Księżyc

Historia niezwykłego zdjęcia - samotne drzewo i Księżyc

Szwajcarski fotograf Bernd Nowack uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu - Często można go spotkać wędrującego po lesie Sihlwald, gdzie może uwieczniać cuda natury. Fotograf ten jest także entuzjastą robienia zdjęć tego konkretnego momentu, w którym dzień przechodzi w noc. To zamiłowanie doprowadziło go do zrobienia fotografii, która stała się w ostatnim czasie viralem. Chodzi o kadr ukazujący samotne drzewo stykające się w idealnej symetrii z Księżycem.

Viralowe zdjęcie Księżyca i samotnego drzewa

Zdjęcie zdobyło ogromną popularność w sieci. Widać na nim ciepłą, pomarańczową poświatę ziemskiego naturalnego satelity, który delikatnie rozświetla gałęzie drzewa i podkreśla harmonię pomiędzy tymi dwoma pozornie odległymi elementami natury. Taką kompozycję Bernd Nowack planował zrealizować już od dawna i po starannym zaplanowaniu ujęcia wreszcie udało mu się osiągnąć ten cel. 
 
zdjęcie Księżyca
 
fot. Bernd Nowack
 
"Najpierw odbyło się miesięczne planowanie, potem oczekiwanie na odpowiednią pogodę, a następnie podjęcie decyzji o miejscu, w którym należy stanąć, aby zdobyć odpowiednie ujęcie" - zdradził kulisy powstawania fotografii Bernd Nowack. Do wykonania tego zdjęcia wykorzystał teleobiektyw o ogniskowej 600 mm, co pozwoliło spłaszczyć perspektywę i zestawić ze sobą odległe w rzeczywistości elementy. 
 
Podczas kadrowania za pomocą takiego obiektywu widać, jak szybko Księżyc przesuwa się po niebie, raptownie uciekając poza obszar kadru. W związku z tym nie ma sposobności na zbyt swobodną zmianę lokalizacji i powolne komponowanie obrazu. Trzeba działać bardzo szybko. Na szczęście Bernd Nowack dał radę zmienić pierwotną lokalizację, która nie była zbyt korzystna i udać się na kolejne sąsiednie wzgórze, tak by uzyskać efekt idealnej symetrii. 
 
Chociaż zdjęcie stało się bardzo popularne i było wielokrotnie udostępniane, autor skarży się, że często było publikowane bez powiązania z jego imieniem i nazwiskiem. Bernd Nowack jest bardzo szczęśliwy, że fotografia ta wywołuje tak żywiołowe reakcje i została doceniona, ale jednocześnie ubolewa, że często nawet nie wie o tym, że jest wykorzystywana. Fotograf natrafił nawet na tatuaż, którego inspiracją była omawiana fotografia. 
 
Autor zdjęcia zwraca uwagę, że takie fotografie często wymagają dużego nakładu pracy, starannych przygotowań, wytrwałości i nieco szczęścia. Poza tym udane zdjęcie poprzedziło wiele nieudanych prób. Doceniając fotografię samotnego drzewa połączonego w idealnej harmonii z Księżycem, zajrzyj także na Instagrama Bernda Nowacka i jego stronę internetową


www.swiatobrazu.pl