1 marca 2021, 08:43
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1553 razy

Efektowne ujęcie samolotu na tle tarczy słonecznej

Efektowne ujęcie samolotu na tle tarczy słonecznej

Fotografie przedstawiające Międzynarodową Stację Kosmiczną na tle tarczy Księżyca stały się ostatnio dosyć popularne, jednakże teraz coś innego - fotograf Andrew McCarthy zdołał zarejestrować samolot pasażerski przelatujący na tle tarczy słonecznej, wykonując tym samym zapadające w pamięć zdjęcie osobliwego tranzytu.

Zdumiewające zdjęcie Słońca i samolotu

Andrew McCarthy wykonywał fotografie Słońca 17 stycznia 2021 roku z terenu Południowej Karoliny. Nie planował wykonać takiego ujęcia, lecz po prostu astrofotografie naszej gwiazdy centralnej. W pewnym momencie zdarzył się jednak niezwykle fartowny zbieg okoliczności, który zaowocował tym wyróżniającym się zdjęciem.
 
zdjęcie słońca
 
fot. Andrew McCarthy
 
"Kiedy robisz zdjęcia tak często jak ja, to zwiększa się prawdopodobieństwo takiego szczęśliwego zbiegu okoliczności" zauważa autor prezentowanej fotografii, dodając, iż zdjęcie było całkowicie nieplanowane. 
 
Fotografowi udało się także zarejestrować wideo, które przedstawia tranzyt samolotu na tle tarczy słonecznej. Co ciekawe z powodu wrażliwości jego teleskopu na wodorowe światło alfą, na filmie widać tylko cień samolotu i smugi kondensacyjne. To sprawia, że na nagraniu maszyna wygląda jakby wylatywała ze Słońca i w nim znikała. Smugi kondensacyjne podkreślają wrażenie jakby rzeczywiście wyparowała. 
 
 
Po całym zajściu fotograf zidentyfikował samolot, który pojawił się w jego kadrze. Był lot United Airlines 425 lecący z San Francisco do Newark w stanie New Jersey. 


www.swiatobrazu.pl