3 kwietnia 2009, 12:56
Autor: Teresa Świtkiewicz
czytano: 3811 razy

Złote Fotony przyznane

Złote Fotony przyznane

Wczoraj wieczorem na bankiecie w klubie Elektrownia w Łodzi odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom plebiscytu na najlepsze produkty rynku foto-wideo roku 2008. Złote Fotony trafiły w ręce przedstawicieli firm, których produkty okazały się znakomite w swojej klasie.

Złoty Foton jest prestiżową nagrodą przyznawaną przez redakcję dziennika SwiatObrazu.pl, który jest największym polskim medium, wydawanym od 1999 roku, poruszającym tematykę fotografii cyfrowej, cyfrowego wideo oraz nowoczesnych technologii przetwarzania obrazu. Podczas uroczystego bakietu w Klubie Elektrownia w Łodzi odbyło się wręczenie nagród Złote Fotony. Zostały one przyznane firmom i produktom, które w ubiegłym roku odniosły sukces na runku. 

Nagrody wręczała Bogusława Słota - wydawca serwisu SwiatObrazu.pl. Zobaczcie kto okazał się najlepszy.
 

Spośród kilkunastu tysięcy nadesłanych głosów i podczas burzliwych obrad redakcji wyłoniliśmy zwycięzcę w kategorii "Najlepsza profesjonalna lustrzanka roku 2008". Złoty Foton dla Nikon D3X. Aparat ten - jak każdy - posiada swoje wady i zalety jednak podczas redakcyjnego testu udowodnił swoją przydatność. Nikon D3X to wszechstronne  narzędzie zarówno dla amatora jak i zawodowca. Pozwala na rejestrowanie wysokiej jakości obrazów dzięki swojej matrycy oraz wyrafinowanej elektronice odpowiedzialnej za przetwarzanie danych. Jasny i duży wizjer, solidna i uszczelniona obudowa oraz dobra ergonomia to  podstawowe zalety Nikona D3X.

 

W kategorii "Lustrzanka amatorska roku 2008" najlepszy okazał sie Olypmus E-520. To dobra propozycja zarówno dla początkujących fotografów jak i dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Dobrze wykonany, charakteryzujący się prostą obsługą i szeroką gamą funkcji aparat został uznany za najlepszy produkt tej klasy zeszłego roku.

 

Złoty Foton w kategorii "Najlepszy obiektyw roku 2008" przyznany został Sigmie 24-70mm F2.8 EX DG HSM. Ten obiektyw to ciekawa alternatywa dla szkieł systemowych. Producent zaprojektował model posiadający nowy silnik oraz nową formułę optyczną.

 

W zeszłym roku na rynku pojawiło się kilka dobrych lamp błyskowych jednak tylko jedna odbiega od dotychczasowych standardów. Firma Sony wprowadzając lampę HVL-58AM pochwailiła się innowacyjnością, która pozwala obecnie wszechstronnie korzystać z owego sprzętu. Oprócz możliwości sterowania bezprzewodowego zastosowano w niej nowy system szybkiego przemieszczania głowicy wraz z palnikiem, który zapewnia jednolity rozkład cieni przy zdjęciach w układzie poziomym i pionowym. Tak więc Złoty Foton w kategorii "Lampa błyskowa roku 2008" stanął obok lampy Sony HVL-58AM.

 

W kategorii "Aparat kompaktowy roku 2008" bezkonkurencyjnie zwyciężył Canon G10. Trafił on w gust użytkowników ceniących sobie dobrą jakość w niewielkim opakowaniu. Ten mały aparat to prosty w obsłudze kompakt ze sporym wachlarzem możliwości.

 

Spośród nowych drukarek fotograficznych do formatu A3+ nagrodę otrzymała firma Epson za drukarkę Stylus Photo R2880. Urządzenie przydatne w domu zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów. Wykorzystuje zaawansowane atramenty pigmentowe UltraChrome K3 z kolorem Vivid Magenta. Tym samym zapewnia najwyższą jakość dostępną w profesjonalnym druku atramentowym.

 

Jeśli chodzi o kategorię "Najlepszy stosunek jakości do ceny roku 2008" nagroda trafiła do firmy Sony za lustrzankę Sony DSLR-A900. Niewątpliwie fakt zastosowania stabilizacji realizowanej poprzez ruchy matrycy w aparacie pełnoklatkowym, jest osiągnięciem godnym zauważenia. Jest to konstrukcja  specyficzna, surowa i pozbawiona wielu bajerów, jakie oferują równorzędne produkty konkurencji. Nie znajdziemy tutaj podglądu obrazu na żywo. Brak jest możliwości rejestrowana sekwencji video. Mamy natomiast do dyspozycji solidne narzędzie do fotografowania, który oferuje wiele użytecznych udogodnień - a wszystko to w bardzo dobrej cenie.

  

Z racji tego, że na rynku jest mnóstwo kart pamięci różnego rodzaju, o różnych pojemnościach i prędkościach nagroda w kategorii "Karta pamięci roku 2008" została wybrana wyłącznie przez naszych czytelników - Złoty Foton dla Lexar Professional 133x 8 GB SDHC.

 

Złoty Foton dla Lowepro Flipside 400 AW w kategorii "Plecak fotograficzny roku 2008". Plecak ten jest pojemny, wygodny w przenoszeniu - idealnie nadający się na fotograficzne plenery i co ważne perfekcyjnie wykonany.

 

Tytuł "Najlepszej kamery roku 2008" otrzymała kamera Sony HDR-FX1000E. To jedna z najlepszych kamer wideo jakie pojawiły się na rynku w ubiegłym roku. Jest to egonomiczny sprzęt o dobrej matrycy i szerokokątnej optyce Sony G Lens.

 

 Prezentujemy krótka relacje fotograficzną z wręczenia nagród "Złoty Foton".

 

 

 www.swiatobrazu.pl