22 lipca 2008, 14:41
Autor: Piotr Madura
czytano: 19438 razy

Zmiana warty! Nowy Panasonic Lumix DMC-FZ28

Zmiana warty! Nowy Panasonic Lumix DMC-FZ28

Wczoraj, czyli 21 lipca 2008 oficjalnie zaprezentowano nowy model należący do rodziny Lumix-ów a będący następcą popularnego modelu DMC-FZ18. Mowa oczywiście o aparacie Panasonic Lumix DMC-FZ28, który z kilkoma ulepszeniami ma konkurować z obecnymi na runku megazoomami.

div align="justify">Ze względu na ogólnie niewielkie zmiany, jakie wprowadzono w nowym Panasoniku DMC-FZ28, postanowiliśmy przyjrzeć się mu dokładniej. Poniżej najważniejsze funkcje i parametry, które zostały dodane lub uległy zmianie.

Większa matryca
W porównaniu do poprzednika, czyli modelu DMC-FZ18, rozdzielczość przetwornika obrazu wzrosła nieznacznie do wartości 10,7 milinów, a efektywnie 10,1 miliona pikseli. Przekątna matrycy również uległa niewielkiej zmianie: z 1/ 2,5 cala do 1/ 2,33 cala.




fot. Panasonic | Lumix DMC-FZ28


Nowy zakres ogniskowych
Zmiana, jaka zaszła w tym przypadku, nie jest duża. Stosunek ogniskowej maksymalnej do minimalnej pozostał ten są i nadal wynosi 18. Przesunięte natomiast zostały ich zakresy i teraz mamy do dyspozycji obiektyw o nieco szerszym polu widzenia (27 mm) okupiony mniejszym przybliżeniem na najdłuższej ogniskowej (486 mm). Czy wraz ze zmianą nastąpi także poprawa jakości optycznej obiektywu przyjdzie nam ocenić po pierwszych zdjęciach testowych. Tymczasem, z marketingowego punktu widzenia, jak można się domyślać, jest to celowy ruch producenta mający po prostu zakwalifikować Panasonika DMC-FZ28 do kompaktów oferujących szersze pole widzenia niż te, posiadające zoomy o najkrótszej ogniskowej wynoszącej 28 mm.

Procesor obrazu
W nowym panasoniku zaimplementowano najnowszą wersję procesora graficznego o nazwie Venus IV. Jeśli tendencja wzrostu jakości i szybkości, jaka dokonała się pomiędzy poprzednimi wersjami czipu, utrzymała się, to jest duża szansa na piękne zdjęcia i jeszcze szybszą obsługę aparatu.






fot. Panasonic | Lumix DMC-FZ28



Większy i dokładniejszy wyświetlacz LCD
Zwiększenie przekątnej z 2,5 do 2,7 cala i zwiększenie tym samym rozdzielczości do 230 tysięcy pikseli na pewno wyjdzie na dobre.

Wizjer EVF
Niewielka zmiana nastąpiła także w przypadku elektronicznego wizjera. Producent zastosował ekran o rozdzielczości 201,600 pikseli, która w porównaniu do poprzednika jest wartością lepszą o zaledwie 13 tysięcy pikseli. Czy ten niewielki wzrost rozdzielczości przełoży się na wygodniejsze kadrowania przekonamy się w praktyce.

Nagrywanie filmów w HighDefinition
Ta funkcja między innymi mogła stać się pretekstem do wypuszczenia odświeżonej wersji modelu DMC-FZ18. Wobec rosnącej popularności techologii HighDefinition tak znaczący producent aparatów kompaktowych jak panasonic nie mógł pozostać w tyle ze swoim flagowym megazoomem. Oferowana rozdzielczość zapisu przy prędkości 30 klatek na sekundę wynosi 1280x720p.



fot. Panasonic | Lumix DMC-FZ28



Złącze komponentowe HDMI
Dzięki zastosowaniu gniazda HDMI możemy za pomocą opcjonalnego przewodu DMW-HC2 (którego, niestety, nie znajdziemy w pudełku) podłączyć aparat do telewizora i oglądać bezpośrednio z niego nasze zdjęcia i filmy.

Wykres temperatury barw
Ma umożliwić precyzyjniejszą ręczną kontrolę nad balansem bieli. Jest to ciekawa funkcja, choć skorzysta z niej prawdopodobnie tylko garstka użytkowników wykorzystujących aparat w studiu, przy świetle ciągłym o nietypowej barwie. Pozostali fotografujący zadowolą się predefiniowanymi ustawieniami lub automatyką a ambitniejsi dostosują barwę za pomocą białej kartki.

Bracketing koloru
Ta funkcja przyda się szczególnie tym, którzy nie korzystają z zapisu RAW, a ograniczona ilość kolorów, jakie oferuje wyświetlacz LCD, nie pozwala ocenić ostatecznego efektu. Wykonanie serii zdjęć w formacie JPG różniących się odcieniami pozwoli na późniejszy wybór odpowiedniego.




fot. Panasonic | Lumix DMC-FZ28


Funkcja Pin Hole
To może być najciekawsza funkcja w tym aparacie. Na razie brak danych na czym dokładnie ma polegać. Jeśli producent faktycznie skopiował ów efekt, to powinniśmy oczekiwać zdjęć obdarzonych dużą winietą, małą ostrością i bardzo dużą głębią ostrości.

Funkcja Film Grain
Jak twierdzi producent, ma ona tworzyć efekt podobny do znanego z kamer filmowych. Nie wiadomo tylko, czy ma się on objawiać ogólnym wzrostem monochromatycznego szumu, czy też rysami i trzaskam powstałymi przy odtwarzaniu starej taśmy filmowej.


Podsumowując, trzeba przyznać, że mimo niewielu zmian jakie oferuje, Panasonic DMC-FZ28 zapowiada się ciekawie. Nowy procesor obrazu w połączeniu z dodatkowymi funkcjami mogą okazać się skuteczną bronią w konkurencyjnej walce o klienta, jeśli tylko ostateczna cena aparatu uplasuje się na takim poziomie jak obecnie model DMC-FZ18.


Panasonic Lumix DMC-FZ28 pojawić się ma w sprzedaży w sugerowanej przez producenta cenie  1699 zł brutto.







Źródło: Informacja prasowa Panasonic


www.swiatobrazu.pl