25 czerwca 2019, 12:05
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2470 razy

Znak wodny na zdjęciu - czy ma jeszcze sens?

Znak wodny na zdjęciu - czy ma jeszcze sens?

Fotograf portretowy Evan Kane otrzymał pod swoim zdjęciem ciekawy komentarz, który skłonił go do pochylenia się nad pytaniem: czy znak wodny na zdjęciu ma jeszcze sens? Autor komentarza w bezpośredni sposób pisał: Twoje zdjęcia są dobre, ale usuń znak wodny. Nikt nie chce oglądać zdjęć ze znakami wodnymi, poza tym łatwo go usunąć, więc nie ma potrzeby go zamieszczać. Jest to przestarzały sposób na egzekwowanie prawa własności i najwyższy czas abyś dołączył do nas w XXI wieku.

Evan Kane podzielił się swoimi przemyśleniami. [kn_free]
 
Po pierwsze, uważam, że każdy znak wodny, który umieszczasz, powinien być subtelny, na ogół z mniejszą przezroczystością. Ważne jest, aby pamiętać, że znak wodny nie powinien być pierwszą rzeczą, którą dostrzegą Twoi widzowie. Znaki wodne warto umieszczać wyłącznie w przypadku wersji zdjęć publikowanych w Internecie, ponieważ każde inne użycie (na przykład podczas wydruków) nie ma rzeczywiście większego sensu.
 
Pogląd, że łatwo go usunąć, ma sens tylko wtedy, gdy zakłada się, że celem znaku wodnego jest działanie odstraszające przed kradzieżą zdjęcia. W tym miejscu zgadzam się, że obecność znaku wodnego nie służy temu celowi. Niezależnie od tego, czy chodzi o szybkie przycinanie, czy zwykły Photoshop, jeśli ktoś naprawdę chce usunąć znak wodny, to rzeczywiście nie musi się bardzo napracować. W tym celu wszystko, co musimy zrobić, to prosta zmiana sposobu myślenia o znakach wodnych. Nie są pieczęcią bezpieczeństwa, a przede wszystkim cyfrowym podpisem artysty.
 
[kn_advert]

Znak wodny jako cyfrowy podpis artysty

Znak wodny jest osobistym wyborem i nikt nie może powiedzieć, czy należy go użyć, czy nie. Jeśli zdecydujesz się go użyć, bądź subtelny i upewnij się, że nie umniejszasz efektów swojej pracy. Zawsze uważałem, że kluczem jest prostota. Pamiętaj też o tym, że w dzisiejszych czasach nie jesteś w stanie zapewnić swoim zdjęciom 100 % bezpieczeństwa i kontroli nad nimi zamieszczając je w Internecie. Nigdy na przykład nie dowiesz się, że Twój krajobraz, bez twojej zgody znalazł się w prezentacji szkolonej z geografii 12 latka.
 
Na koniec fotograf ma jeszcze jedną radę. Gdy wysyłasz wiadomość do nieznajomego, zasugerowałbym, żebyś najpierw się przedstawił, bądź uprzejmy, przyjazny. Spróbuj rozpocząć rozmowę, a nie konfrontację. Świat ma już dość ludzi krzyczących do siebie, kłócących się i trollingujących bez końca. Jeśli wszyscy będziemy starać się być bardziej przyjaźni i zwyczajnie uprzejmi, Internet może stać się lepszym miejscem.
 
 

 

Znak wodny

Fot. Evan Kane

Znak wodny

Fot. Evan Kane

Znak wodny

Fot. Evan Kanewww.swiatobrazu.pl