12 października 2023, 12:08
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 606 razy

Znalazł na ulicy szafkę pełną slajdów Kodachrome

Znalazł na ulicy szafkę pełną slajdów Kodachrome

Mieszkaniec San Francisco przypadkowo natrafił na ulicy na starą szafę, w której odkrył bardzo dużą liczbę slajdów Kodachrome - Postanowił pokazać znalezisko lokalnemu kolekcjonerowi Davidowi Gallagher’owi.

Świetne zdjęcia ukazujące San Francisco lat 60. XX wieku znalezione na ulicy

Kolekcjoner był niezwykle podekscytowany. Slajdy Kodachrome 920 przedstawiały San Francisco w latach 60. XX wieku  przechodzące zmiany w związku z budową Bay Area Rapid Transit i budową metra Market Street. Kolekcja obejmowała także zdjęcia ukazujące codzienne życie w Kalifornii. 
 
 
Szafka, w której zostały znalezione świetne slajdy Kodachrome 920 ze zdjęciami autorstwa Jamesa Martina. / fot. David Gallagher
 
 
fot. James Martin
 
Początkowo Gallagher nie miał pojęcia, kim był tajemniczy fotograf, który wykonał te zdjęcia. Nie wiadomo było także, jakim sposobem taka kolekcja znalazła się na ulicy. Pewien historyk zaczął nawet w okolicy rozwieszać ulotki prosząc o pomoc  w znalezieniu pozostałej części kolekcji. Został także opublikowany artykuł.
 
Po tej publikacji zgłosił się krewny autora slajdów. Ujawnił, że był nim jego ojciec, nauczyciel James Martin. Fotograf mieszkał w San Francisco przez 90 lat swego życia i kochał to miasto. Martin zmarł w 2019 roku. Fotografował i przenosił obrazy na slajdy, aby móc robić prezentacje. Slajdy Kodachrome zostały wyrzucone na ulicę przez innego syna fotografa. Decyzja ta spotkała się z dezaprobatą pozostałej części rodziny. 
 
Podczas gdy Gallagher cieszy się, iż poznał tożsamość autora slajdów, wciąż nurtuje go jeszcze jedna sprawa. Gdzie znajdują się pozostałe dwie szafki ze slajdami, o których wiadomo. Miejmy nadzieję, że kolekcjonerowi uda się je znaleźć, i będzie możliwe obejrzenie większej liczby kadrów zarejestrowanych przez utalentowanego Jamesa Martina. 
 
 
fot. James Martin
 
 
fot. James Martin


www.swiatobrazu.pl