23 września 2007, 12:10
Autor: Anna Cymer
czytano: 2884 razy

Znalezione w sieci

Znalezione w sieci

Przez ostatnie kilka dni aura łaskawie pozwoliła przypomnieć sobie, że wciąż trwa lato, więc dziś – jako ostatnie przebłyski wakacyjno – letniego luzu, coś mniejszego kalibru.

Coś dla każdego, kto chciałby przejść do historii. Bo wiadomo powszechnie, że jednym z bardziej skutecznych sposobów zajścia wysoko, jest znalezienie sobie odpowiednich wzorów do naśladowania, odpowiednich autorytetów, na których doświadczeniach można się opierać.
Z drugiej strony wiadomo, że pewnych osobistych ograniczeń psychologicznych się nie przeskoczy: jeśli ktoś jest powolny, skupiony – nie zacznie zdjęć robić z prędkością rakiety. Jeśli ktoś lubi przyrodę, jego pasją nie stanie się fotoreportaż z zawodów sportowych itp. Najważniejsze więc, to umiejętne dobranie sobie wzoru do naśladowania także pod względem podobieństw psychologicznych – pod kątem temperamentu, poglądu na świat i na samą fotografię, celu, w jakim się robi zdjęcia.
I tu na pomoc przychodzi internet – skarbnica wszelkich wiadomości. To tu znalazłam niedawno, przypadkiem, pomoc dla wszystkich, którzy chcieliby się na kimś wzorować, ale nie wiedzą na kim.
Psychotest pt. „Którym znanym fotografem jesteś” z założenia chce pomóc w wybraniu twórcy, którego styl, którego prace najbardziej „pasują” do robiącego test.
Poniżej podaję pytania i możliwe odpowiedzi (test jest w języku angielskim).

1. Which activity would interest you most?
a) Going on a nature hike
b) Checking out the freak show when the circus rolls through town
c) Sitting in the park people-watching
d) Daydreaming
e) Shopping
 
2. Do you have a vivid imagination?
a) Yes
b) No
 
3. Would a visit to the county morgue creep you out?
a) Yes
b) No
 
4. Are you generally comfortable with nudity?
a) Yes
b) No
 
5. Which would you rather read?
a) Bizarre
b) Vogue, GQ or some other equivalent
c) National Geographic
d) The newspaper
e) A sci-fi novel
 
6. In social situations do you prefer to sit back and watch or get involved?
a) Watch
b) Get involved

 7. Are you more or less an outdoorsy type of person?
a) Yes
b) No

Test można rozwiązać i własną odpowiedź otrzymać na stronie: http://www.youthink.com/quiz.asp?action=take&quiz_id=164

Z którym fotografem można wykazać związek? Z Henri Cartier – Bressonem, dla którego najważniejsze było oczekiwanie na „decydujący moment” albo z Anselem Adamsem, który potrafił znaleźć na świecie miejsca, które Bóg stworzył właśnie po to, żeby ktoś je sfotografował. Możliwości jest kilka – każdy może tu poznać swoją „bratnią duszę” wśród klasyków fotografii. I kto wie – może za kilka lat uda się takiego mistrza zastąpić w podręcznikach historii?www.swiatobrazu.pl