Książki100 najważniejszych zdjęć świataPytania i odpowiedziCytaty dla fotografaNajczęściej wyszukiwane

Dołącz do nas

Google+

Daj się ocenić i oceniaj • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 4


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 13


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 44


 • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 3


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 20

Znamy wyniki konkursu World Press Photo 2017! Zwycięzcą Burhan Ozbilici

Znamy wyniki konkursu World Press Photo 2017! Zwycięzcą Burhan Ozbilici

Oto przed Wami wyniki najnowszej edycji konkursu fotografii prasowej World Press Photo 2017. Tegorocznym zdobywcą Grand Prix jest turecki fotograf Burhan Ozbilici, któremu 19 grudnia udało się uwiecznić zabójcę rosyjskiego ambasadora w kilka minut po dokonaniu zamachu. Oprócz tego zdjęcia od samego początku typowanego na jednego z faworytów konkursu nie zabrakło też innych doskonałych fotografii. Wszystkie nagrodzone zdjęcia możecie obejrzeć w naszym raporcie. Zapraszamy!

Strona 1


Jak co roku, konkurs fotografii prasowej World Press Photo zwrócił na siebie uwagę całego świata fotograficznego. Członkowie dziewięcioosobowego jury reprezentujący najważniejsze magazyny i agencje prasowe świata wybrali najlepsze zdjęcia dokumentujące miniony 2016 rok. Łącznie przyznano 45 nagród w ośmiu kategoriach. Wyniki konkursu zgodnie z pierwotnym harmonogramem ujawniono dzisiaj.

Co cieszy, to fakt, że w odróżnieniu od wielu poprzednich edycji w gronie nagrodzonych fotografii dominują zdjęcia dobre zarówno pod względem treści, jak i warsztatu – choć trzeba przyznać, że tematyka wydaje się dosyć wtórna. Podobnie zresztą jak aktualne problemy świata, które od kilku już lat nie potrafią znaleźć swojego rozwiązania...

Reklama

Konkurs w liczbach

Jak zwykle, zacznijmy od krótkiego wprowadzenia. Na tegoroczną, jubileuszową edycję konkursu (konkurs World Press Photo organizuje się od 1955 roku i jest to jego 60. edycja) wpłynęło 80 408 zdjęć wykonanych przez 5034 fotografów ze 125 krajów świata. Jest to dość wyraźny spadek względem dwóch poprzednich edycji konkursu, szczególnie pod względem liczby uczestników, która jest o ok. 15% niższa niż w latach ubiegłych. Potwierdza to zresztą trwający od wielu lat trend i każe się zastanowić nad coraz liczniejszymi głosami rozwodzącymi się nad kryzysem tego najbardziej utytułowanego konkursu fotografii prasowej.
 

Znamy wyniki konkursu World Press Photo 2017 konkurs fotografia prasowa WPP Burhan Ozbilici
World Press Photo 2017

 

Jest to zarazem drugi rok z rzędu, w którym na liście wyróżnionych i nagrodzonych fotografów zabrakło Polaków. Same nagrody i wyróżnienia przyznano w takich samych ośmiu kategoriach, jak rok temu.

 

World Press Photo of the Year 2017

Jeśli chodzi o nagrodę Grand Prix tegorocznej edycji konkursu, to chyba trudno było oczekiwać w tej kwestii jakiejkolwiek niespodzianki. Tyle już bowiem napisano i powiedziano na temat zamachu na rosyjskiego ambasadora Andrieja Karłowa podczas otwarcia wystawy w galerii sztuki w Ankarze, a zdjęcie wykonane przez znajdującego się tam fotografa Burhana Ozbilicia wstrząsnęło światem chyba bardziej, niż jakakolwiek inna fotografia wykonana w 2016 roku, że trudno było o bardziej prawdopodobnego faworyta. Zdjęcie to zdobyło również pierwsze miejsce w kategorii Spot News, czyli Aktualne wydarzenia.
 

Znamy wyniki konkursu World Press Photo 2017 konkurs fotografia prasowa WPP Burhan Ozbilici
Nagroda Photo of the Year, fot. Burhan Ozbilici (Turcja)

 

Fotografia ta – szczególnie w połączeniu z wypowiedziami samego autora na temat okoliczności jej powstania – szybko stała się symbolem realiów pracy prawdziwego fotografa prasowego, który znajdując się w odpowiednim czasie i odpowiednim miejscu nie waha się sięgnąć po aparat. Nawet jeżeli mogłoby go to kosztować życie. Jak sam stwierdził w jednym z wielu później udzielanych wywiadów "Byłem przerażony, ale znalazłem częściowe schronienie za ścianą i wykonywałem moją pracę: robiłem zdjęcia. [...]Mogłem uciec i nie zrobić żadnego zdjęcia. Ale co miałbym potem odpowiedzieć, gdy ludzie pytaliby mnie 'Dlaczego nie robiłeś zdjęć?' ".


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

 • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
 • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
 • forów dyskusyjnych;
 • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
 • codziennego newslettera informacyjnego;
 • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem


Spis treści