7 października 2021, 15:15
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1944 razy

Połączenie 1000 słomek i aparatu fotograficznego

Połączenie 1000 słomek i aparatu fotograficznego

Fotograf Sean Anderson przygotował oryginalną nakładkę na aparat, która wykorzystuje 1000 słomek do napojów - do tworzenia mozaikowych obrazów - Zobacz jak wykonać i jak działa taki filtr.

Wykorzystaj 1000 słomek do stworzenia ciekawego efektu fotograficznego

Pomysł jest w zasadzie adaptacją wcześniejszych tego typu projektów publikowanych w sieci, jednakże tym razem autor chciał przenieść "słomkowy aparat" na pole fotografii cyfrowej. Chociaż Sean Anderson twierdzi, że to jeden z najprostszych fotograficznych projektów DIY, jakie zrealizował, to jednocześnie był prawdopodobnie najbardziej mozolny i najbardziej czasochłonny. Aby skonstruować taki słomkowy aparat musiał dokładnie odmierzyć 1000 słomek, a następnie je pociąć i dopasować do pojemnika. Cały ten proces zajął mu kilka dni. 
 
słomkowy aparat
 
fot. Sean Anderson 
 
Gdy wszystkie słomki zostały dokładnie rozmieszczone w pojemniku, autor wynalazku odkrył mały problem z renderowaniem zdjęć wykonanych aparatem cyfrowym. Aby zobaczyć pełen obraz musiał odsunąć cały system dość daleko od słomkowego aparatu. W celu skorygowania tej niedogodności fotograf dodał trochę matowego plastiku na słomki, aby skupić każdy punkt światła, przybliżając tym samym aparat. Następnie dodał do zestawu jeszcze kartonową obudowę, aby móc zapanować nad refleksami i odbiciami.
 
Podczas testowania systemu Sean Anderson odkrył, że fotografowane osoby muszą znajdować się bardzo blisko słomek, w przeciwnym razie obraz będzie nieciekawy. Oznaczało to, że obrazy wymagają także dodatkowego oświetlenia. Ostatecznie jego słomkowy system najlepiej sprawdza się podczas fotografowania małych obiektów w formie martwych natur. Mimo to rezultaty tego eksperymentu są naprawdę ciekawe, kreatywne i inspirujące. 
 
Słomkowy aparat sprawdza się najlepiej w warunkach studyjnych, ale fotograf postanowił pobawić się nim także w plenerze. Uzyskał ciekawe efekty podczas fotografowania zacienionych sylwetek na tle słońca. Chociaż jego aparat nie jest pozbawiony wad, to jego stworzenie może być ciekawą przygodą i tanim sposobem na uzyskanie interesujących, niestandardowych efektów fotograficznych. 
 
Poniżej możesz zobaczyć kilka zrealizowanych przez Seana Andersona zdjęć. Zobacz także jego film na YouTube, w którym przedstawia dokładnie proces powstawanie i użytkowanie słomkowego aparatu (film dostępny w wersji anglojęzycznej). 
 
słomkowy aparat
 
fot. Sean Anderson 
 
słomkowy aparat
 
fot. Sean Anderson 
 
słomkowy aparat
 
fot. Sean Anderson 
 
słomkowy aparat
 
fot. Sean Anderson 
 
słomkowy aparat
 
fot. Sean Anderson 
 
słomkowy aparat
 
fot. Sean Anderson 
 



www.swiatobrazu.pl