29 czerwca 2022, 08:33
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 2113 razy

Niesamowite zwierzęta żyjące w głębinach

Niesamowite zwierzęta żyjące w głębinach

Instytut Badawczy Akwarium Monterey Bay (MBARI) zaczął niedawno korzystać z nowego systemu kamer w swoich zdalnie sterowanych pojazdach głębinowych (ROV), co umożliwiło rejestrowanie zdumiewających, szczegółowych obrazów morskich głębin. Zobacz nagranie w jakości 4K, które pozwoli Ci eksplorować ten niesamowity świat.

Życie w głębinach ukazane na nagraniu w jakości 4K

MBARI wymieniło swoją starzejącą się kamerę 1080i, która została po raz pierwszy użyta w podwodnych pojazdach 20 lat temu. Teraz instytut ma do dyspozycji ulepszony system kamer zdolny do rejestrowania wideo w 4K UHD, zapewniający 4-krotnie wyższą rozdzielczość niż w przypadku Full HD, co daje 3840x2160 pikseli. 
 

Nowo udostępniony materiał ma aż 8 minut i został opublikowany z okazji Światowego Dnia Oceanu. Film zaczyna się od obserwacji organizmów żyjących na głębokości około 911 metrów. Najgłębiej jednak akcja wideo toczy się na głębokości ponad 1350 metrów. Na nagraniu widocznych jest wiele wspaniałych gatunków. Głównym celem udostępnienia tego filmu jest chęć wzbudzania zainteresowania morskimi głębinami wsród ludzi. To według MBARI ma zachęcać ludzi do starań o ochronę tego delikatnego świata. 
 
"Ocean i jego mieszkańcy stoją w obliczu rosnącej fali zagrożeń. Zanieczyszczenia, przełowienia i zmiany klimatyczne rysują niepewną przyszłość" komentuje filmy MBARI, dodając, iż instytut pracuje nad "zrozumieniem tego niesamowitego siedliska i sposobu, w jaki zwierzęta będą radzić sobie ze zmianami klimatu". Jak wskazuje MBARI pomimo, że ten świat głębin wydaje się tak odległy, to wymaga naszej pomocy i żyjemy z nim w koegzystencji. 


www.swiatobrazu.pl