22 czerwca 2022, 09:19
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1162 razy

Idealne zdjęcia formacji owadów

Idealne zdjęcia formacji owadów

Fotograf przyrody Jamie Thorpe uchwycił niezwykłe, pojawiające się raz na milion ujęcie makro, przedstawiające cztery muchy unoszące się w powietrzu, ustawione w idealnej formacji - Zdjęcie wygląda niemal jak ilustracja wyjęta z podręcznika do entomologii, ponieważ każda z much jest skierowana w inną stronę, a razem dają widzowi niemal 360-stopniowy widok na budowę ich ciała.

Makrofotografia jedna na milion - formacja muchówek 

Jamie Thorpe wykonał to niezwykłe zdjęcie w Bungay w hrabstwie Suffolk w Wielkiej Brytanii po tym jak dostrzegł dwie muchy zawisające w powietrzu. Były zaangażowane w rytuał godowy, podczas którego samce zbierają się, aby jednocześnie wykonywać zaloty, a samice badają potencjalnych partnerów, by wybrać, z którym chcą mieć młode. 
 
Po prześwietleniu początkowych kadrów Thorpe zatrzymał się, aby dostosować ustawienia w swoim aparacie. Wtem przybyło dwóch innych samców, tworząc tańczącą w powietrzu kolumnę. I to właśnie podczas tego występu fotograf był w stanie uchwycić idealną klatkę. 
 
makrofotografia
 
fot. Jamie Thorpe
 
46-letni Thorpe’a jest fotografem-hobbystą, pracującym na pełen etat jako malarz i tynkarz, a to ujęcie jest doskonałym przykładem tego, jaką rolę może odgrywać  szczęśliwy traf w fotografii przyrody, w której tak wiele pozostaje poza kontrolą fotografa. 
 
Chociaż zdjęcie może wyglądać jak cyfrowa manipulacja, jest pojedynczym ujęciem i rejestracją natury. Po prostu Jamie Thorpe był w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie, zachowując przy tym zimną krew i korzystając ze swoich wysokich umiejętności technicznych. 
 
W Wielkiej Brytanii istnieje ponad 280 gatunków muchówek, które często mylone są z pszczołami lub osami ze względu na podobieństwa w ich ubarwieniu. Nie jest to przypadek, bo owadom chodzi o to, aby skutecznie podszywać się pod umiejące się lepiej bronić gatunki i w ten sposób unikać ataków drapieżników. 


www.swiatobrazu.pl