24 sierpnia 2023, 11:52
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 894 razy

Niesamowite filmy poklatkowe ukazujące miasta Afryki

Niesamowite filmy poklatkowe ukazujące miasta Afryki

Mayeul Akpovi wykonał niesamowite filmy typu time lapse, które pokazują piękno afrykańskich miast - To ciekawe spojrzenie na ten kontynent, który zazwyczaj kojarzy się z nieco innymi obrazkami.

Miasta Afryki na zachwycających time lapsach

Afryka to ogromny kontynent i jak w wielu miejscach na świecie, pełno jest w nim kontrastów. Filmy time lapse autorstwa Mayeula Akpovi pokazują tętniące życiem ośrodki. To ciekawe przeciwieństwo do tych obrazów, które głównie przychodzą na myśl, gdy pomyśli się o Afryce. Najczęściej ten kontynent kojarzy się ze zdjęciami sawann czy dzikich krajobrazów. Miejskich scenerii w świadomości ludzi niemieszkających w Afryce jest raczej mało. 
 
Akpovi skierował swój aparat na miasta subsaharyjskie, takie jak Johannesburg w RPA, Kotonu w Benin, Lagos w Nigerii, Kigali w Rwandzie, Lome w Togo i Abidżan na Wybrzeżu Kości Słoniowej. W przypadku swojego najnowszego filmu poklatkowego zrealizowanego w Kotonu Akpovi spędził 13 dni na gromadzeniu materiału. W tym czasie wykonał łącznie 45 000 zdjęć, co zajęło 1,5 TB miejsca na dysku twardym.
 

Podczas swojej pracy wykorzystywał aparaty Canon 5D Mark IV, 5D Mark III i obiektywy Canon 17-40mm f/4, Canon 34-700 f.2.8, Canon 100-400mm f/4.5-5.6, statyw i gimbal. Jednakże zrobienie tych niemal 50 000 zdjęć to nie wszystko. Całość trzeba było jeszcze ze sobą połączyć. To zadanie trwa dłużej niż samo robienie fotografii. Akpovi spędził kolejne 14 dni na postprodukcji, renderując 38-gigabajtową sekwencję wideo. 
 
Akpovi tworzy swoje filmy wtedy, gdy uda mu się znaleźć sponsora lub samemu uda się zaoszczędzić odpowiednią sumę pieniędzy. Jego filmy o Johannesburgu, Lagos i Kigali zostały sfinansowane z funduszy Festiwalu NewImages z siedzibą w Paryżu. 
 
Twórca pochodzi z Kotonu w Beninie i jest z zawodu informatykiem. Fotografia jest jego pasją, której poświęca się po godzinach. Niżej można obejrzeć więcej jego filmów poklatkowych. 
 www.swiatobrazu.pl