8 listopada 2023, 14:27
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 3899 razy

Niesamowite zdjęcie Księżyca na tle największego teleskopu na świecie

Niesamowite zdjęcie Księżyca na tle największego teleskopu na świecie

Trwają prace nad wzniesieniem największego teleskopu na świecie, a w ostatnim czasie udało się wykonać niesamowite zdjęcie, ukazujące szkielet jego konstrukcji na tle Księżyca w pełni.

Majestatyczny Księżyc i Ekstremalnie Wielki Teleskop na jednym zdjęciu

Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejskiego Obserwatorium Południowego powstaje na Cerro Armazones w Chile. Niedawno udało się zrobić niesamowite zdjęcie, ukazujące jego budowę. Fotografia została wykonana z dokładnie zaplanowanego miejsca i precyzyjnie dobranym czasie. Wykonano ją z odległości 20 kilometrów, właśnie wtedy, gdy Księżyc znajdował się idealnie za szczytem góry, na której powstaje teleskop. Srebrny Glob wydaje się ogromny przez złudzenie optyczne, powstające wskutek skompresowania perspektywy i bliskości obiektów znajdujących się na Ziemi. 
 
 
 
Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejskiego Obserwatorium Południowego na tle tarczy Księżyca. / Źródło: ESO
 
Jako że nie tylko zmieniają się fazy Księżyca, ale także jego położenie względem horyzontu czy czas wschodu, to zaplanowanie takiego zdjęcia wymagało bardzo dużej precyzji. Udało się jednak wszystko idealnie zgrać ze sobą, tak iż tarcza Srebrnego Globu perfekcyjnie podkreśla konstrukcję gigantycznego teleskopu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to aparatura ta zostanie oddana do użytku naukowcom w 2028 roku. 
 
Ten gigantyczny teleskop będzie miał 39,3 m szerokości i będzie wykorzystywał pięć osobnych luster, z których największe będzie składać się z 798 pojedynczych, sześciokątnych segmentów. Obiekt ma 80 metrów wysokości. Po ukończeniu konstrukcja będzie mogła obracać się o 360 stopni, aby śledzić obiekty nocnego nieba. Całość będzie ważyła 6100 ton. 


www.swiatobrazu.pl