23 września 2022, 16:16
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 846 razy

Obrazy zarejestrowane przez nowy potężny teleskop słoneczny

Obrazy zarejestrowane przez nowy potężny teleskop słoneczny

Amerykańska Narodowa Fundacja Nauki (NSF) świętuje udaną inaugurację pracy najpotężniejszego na świecie teleskopu słonecznego Inouye Solar Telescope, publikując kilka niezwykle szczegółowych zdjęć chromosfery Słońca.

Pierwsze zdjęcia Słońca wykonane nowym teleskopem słonecznym

Inouye Solar Telescope stanowi obecnie najpotężniejszy naziemny teleskop słoneczny i zbliża się do zakończenia pierwszego roku fazy uruchamiania operacyjnego (OCP). Obsługiwany jest przez National Solar Observatory i finansowany ze środków federalnych USA. Celem teleskopu jest ukazanie aktywności Słońca w sposób, którego nigdy wcześniej nie widziano. Zespół naukowców odpowiedzialnych za jego działanie stwierdza, że aparatura spełnia pokładane w niej nadzieje. 
 
teleskop słoneczny
 
Źródło: NSF
 
teleskop słoneczny
 
Źródło: NSF
 
Obrazy uchwycone przez Teleskop Słoneczny Inouye zostaną wykorzystane jako główny materiał źródłowy w przyszłych badaniach naszej macierzystej gwiazdy. Częścią tych badań będą także dwa zdjęcia opublikowane przez zespół NSF. 
 
Prezentowane zdjęcia są jednymi z pierwszych wykonanych za pomocą tego teleskopu i zostały zarejestrowane 3 czerwca 2022 roku, a opublikowane dopiero w tym tygodniu. Pokazują obszar Słońca znajdujący się nad jego powierzchnią - zwany chromosferą. Na fotografiach widać obszar o średnicy 82 500 kilometrów z zachowaniem rozdzielczości 18 kilometrów. Aby uzmysłowić sobie (chociaż trochę) o jakich liczbach jest tutaj mowa, wraz ze zdjęciami została zaprezentowana grafika ukazująca dla porównania Ziemię zestawioną z zobrazowanymi obszarami Słońca. 
 
teleskop słoneczny
 
Źródło: NSF
 
Historia Teleskopu Słonecznego Inouye zaczęła się 25 lat temu, gdy NSF chciało stworzyć najpotężniejsze na świecie naziemne obserwatorium słoneczna, tak aby móc odpowiedzi na ważne pytania dotyczące fizyki Słońca i pogody kosmicznej, a także ich wpływu na Ziemię. 
 
Praca teleskopu rozpoczęła się w lutym i od tego czasu aparatura zgromadziła dane dla ponad 20 przyjętych publikacji naukowych i przeprowadziła wstępne skoordynowane obserwacje Słońca za pomocą sondy Parker Solar Próbę i ESA/NASA Solar Orbiter. Teleskop znajduje się w pobliżu szczytu Haleakalā na wyspie Maui na Hawajach.
 
Naukowcy będą wykorzystywać ten teleskop przez wiele lat, mając przy tym nadzieję, że jego działanie pozwoli na zdecydowane postępy w zakresie poznania fizyki Słońca. 


www.swiatobrazu.pl