16 maja 2023, 10:57
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 783 razy

Odtajnione nagranie rosyjskiego odrzutowca zderzającego się z amerykańskim dronem

Odtajnione nagranie rosyjskiego odrzutowca zderzającego się z amerykańskim dronem

Amerykańskie wojsko odtajniło materiał filmowy pokazujący moment, w którym rosyjski myśliwiec zderza się w powietrzu z jednym z amerykańskich dronów - Incydent miał miejsce w marcu 2023 roku nad Morzem Czarnym i doprowadził do strącenia amerykańskiego drona Reaper o wartości 32 milionów dolarów (około 141 milionów złotych). Zdarzenie miało miejsce nad wodami międzynarodowymi.

Poważny incydent powietrzny pomiędzy USA a Rosją zarejestrowany na wideo

W 42-sekundowym nagraniu widać, jak odrzutowiec Su-27 Flanker zrzuca paliwo, gdy przelatuje blisko drona, co jest rodzajem swoistej zaczepki. Amerykańscy eksperci twierdzą, że nigdy wcześniej nie widzieli podobnego zachowania. Później pilot odrzutowca wykonuje drugą szarżę w kierunku drona, ale tym razem faktycznie zderza się z nią powodując zakłócenia w zasilaniu amerykańskiej maszyny. Po przywróceniu zasilania ukazuje się widok, który wskazuje, że najprawdopodobniej doszło do wygięcia śmigła. 
 
 
Uszkodzone śmigło zmusiło amerykańskie wojsko do zrzucenia drona do Morza Czarnego. Jednocześnie wysocy rosyjscy urzędnicy powiedzieli, że mają nadzieję na uratowanie drona. 
 
Rosja zaprzeczyła kolizji i powiedziała, że dron rozbił się po wykonaniu "ostrych manewrów" po tym, jak "proaktywnie" przeleciał blisko rosyjskiej przestrzeni powietrznej w pobliżu Krymu. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że jest oczywiste, że rosyjski odrzutowiec celowo zaczepiał w powietrzu drona. Generał Mark Milley powiedział, że nie jest pewien, czy rosyjski pilot miał zamiar trafić w drona - gdyby tak było, oznaczałoby to świadome sprowadzenie poważnego zagrożenia na pilotowaną przez Rosjanina maszynę. 
 
Pentagon przyznał, że materiał filmowy był edytowany przez wojsko USA, ale opublikowane wydarzenia są pokazane w porządku sekwencyjnym, a samo zdarzenie nastąpiło po "długim okresie" nękania przez dwa rosyjskie myśliwce. Urzędnicy stwierdzili, że para SU-27 spędziła pół godziny i wykonała 19 prób zrzucenia paliwa na drona. 
 
Incydent ten eskaluje napięcie pomiędzy Rosją a USA w związku z toczącą się w Ukrainie wojną. 


www.swiatobrazu.pl