21 czerwca 2023, 08:00
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1540 razy

Oficjalne portrety koronacyjne króla Karola III

Oficjalne portrety koronacyjne króla Karola III

Brytyjska rodzina królewska opublikowała oficjalne portrety z koronacji króla Karola III wykonane przez fotografa Hugo Burnanda, który nazwał tę pracę „największym zleceniem w życiu”.

Historyczne portrety nowo koronowanego króla i królowej Wielkiej Brytanii 

Wybór tego fotografa do zrobienia zdjęć koronacyjnych nie był zaskoczeniem, gdyż jest jedynym oficjalnym królewskim fotografem portretowym i fotografował ślub Karola i Camilli w 2005 roku. Burnand wykonał zdjęcia w sali tronowej Pałacu Buckingham i miał do dyspozycji tak naprawdę niewiele czasu. Presja była duża, ponieważ każdy serwis informacyjny na świecie miał opublikować te fotografie. 
 
 
Król Karol III / fot. Hugo Burnand
 
 
Króloa Camilla / fot. Hugo Burnand
 
 
Król Karol III i królowa Camilla / fot. Hugo Burnand
 
 
Brytyjska rodzina królewska (na zdjęciu nie ma księcia Harry'ego i jego małżonki Meghan). / fot. Hugo Bernand
 
Oficjalnie opublikowano cztery zdjęcia autorstwa Burnanda - jedno przedstawiające króla Karola w pełnych stroju koronacyjnym, jedno przedstawiające królową Camillę, jedno przedstawiające króla i królową razem, a także zdjęcie grupowe z członkami rodziny królewskiej. Na tym ostatnim zdjęciu nie ma księcia Harry’ego. 
 
Burnand zdradził przed koronacją, że chciał, aby zdjęcia były intymne, tak jakby widzowie stali sam na sam z królem i królową. Fotograf już wcześniej wykonywał także inne istotne zdjęcia rodziny królewskiej. Przykładowo zrobił portret króla Karola z okazji 60. urodzin, gdy jeszcze był księciem Walii. Burnand zrobił także zdjęcia ślubne księcia Williama i księżnej Kate w 2011 roku, gdzie fotografowi udało się zachować całkiem swobodny charakter tych kadrów. 
 
Burnand mówi, że stara się, aby jego modele czuli się tak komfortowo, jak to tylko możliwe. Przez wieki koronowani brytyjscy królowie i królowe byli malowani przez malarzy. Jednakże w 1902 roku zostało wykonane pierwsze zdjęcie. Do historycznej fotografii pozował król Edward VII. Od tego czasu przed Karolem odbyły się tylko dwie koronacje. Cecil Beaton sfotografował Elżbietę II w 1953 roku. 
 
 
Portret koronacyjny królowej Elżbiety II wykonany w 1953 roku. / fot. Cecil Beaton
 
Burnand nie mógł wykonać tak majestatycznego zdjęcia jak w latach 50., gdy poparcie dla monarchii było o wiele większe niż obecnie. Współczesna rodzina królewska zdaje sobie sprawę, że zdjęcia muszą przemawiać do młodszych pokoleń, które są dużo bardziej sceptyczne wobec tej instytucji. I dlatego właśnie tworzy się bardziej swobodne portrety, które zdają się mówić, że król i królowa są dostępni dla każdego poddanego a nie oddzielają się od niego niewidzialną granicą, która wyznacza dystynkcja i władza. 
 


www.swiatobrazu.pl