19 maja 2023, 08:35
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1213 razy

Piękne i rzadkie chmury na Marsie

Piękne i rzadkie chmury na Marsie

Marsjański łazik Perseverance wykonał zdjęcia rzadkich obłoków srebrzystych - Znajdują się na bardzo dużych wysokościach w atmosferze Czerwonej Planety.

Niezwykłe zdjęcia obłoków srebrzystych na Marsie

Rzadka atmosfera Marsa sprawia, że pojawienie się chmur jest bardzo rzadkim i niezwykłym zjawiskiem (chociaż mogą się one częściej tworzyć wokół równika planety w najzimniejszej przez roku). Perseverance uchwycił chmury w sobotę 18 marca 2023 roku. Aby móc dostrzec bardzo wysoko znajdujące się chmury srebrzyste, Słońce musiało zajść za horyzont. W tym ułożeniu podświetlało pięknie obłoki, umożliwiając ich zarejestrowanie przez łazik. 
 
 
Zdjęcia obłoków srebrzystych zarejestrowanych na marsie przez łazik Perseverance. / Źródło: NASA
 
Poniżej znajduje się animacja utworzona ze zdjęć zarejestrowanych przez Perseverance. 
 
Takie obłoki srebrzyste tworzą się także w ziemskiej atmosferze. Internauta Stuart Atkinson opracował porównanie obłoków srebrzystych zarejestrowanych na zdjęciach na Ziemi i na Marsie. To niezwykłe zestawienie pokazuje podobieństwo obu globów. 
 
 
To nie pierwszy raz kiedy marsjański łazik lub sonda uchwycił niezwykłe chmury. W 2021 roku udało się to także łazikowi Curiosity. "Chmury sfotografowane przez Curiosity znajdują się na większej wysokości, gdzie jest bardzo zimno, co wskazuje, że prawdopodobnie składają się z zamrożonego dwutlenku węgla lub suchego lodu" komentowała tamte fotografie NASA. 
 
Nawet na Ziemi zdjęcia obłoków srebrzystych uważane są za rzadkie. Zwykle widoczne są tylko na półkuli północnej. 
 


www.swiatobrazu.pl