17 sierpnia 2022, 09:44
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 801 razy

Pierwsze w historii nagranie bardzo rzadkiej meduzy

Pierwsze w historii nagranie bardzo rzadkiej meduzy

Nurek u wybrzeży Papui Nowej Gwinei miał wiele szczęścia i nagrał wspaniały materiał wideo, ukazujący przedstawiciela meduz pudełkowatych (dokładnie to gatunek Chirodectes maculatus) - Samo nagranie jest spektakularne, ale jeszcze bardziej imponujący jest fakt, że to dopiero drugie w historii udokumentowanie tego gatunku.

Niezwykłe nagranie bardzo rzadkiej meduzy 

Chirodectes maculatus to niezwykła meduza, która ma cztery grup pasiastych macek ciągnących się za przezroczystym ciałem. Jak można przeczytać w opisie widniejącym pod nagraniem meduza ta jest trochę większa od piłki (nożnej) i dość szybko pływa. Większość meduz pudełkowych jest jadowita, a niektóre nawet bardzo mocno i są niebezpieczne dla ludzi. Jednakże w przypadku tego konkretnego gatunku nie trzeba się obawiać, gdyż nie stanowi zagrożenia dla człowieka. 
 

Chirodectes maculatus została po raz pierwszy opisana w 2005 roku przez zespół australijskich naukowców, którzy odkryli ją u wybrzeży Queensland w Australii. Chociaż twórca filmu pomylił się co do tego, że jest to nowy gatunek meduzy, to rzeczywiście i tak miał sporo szczęścia. Jego udokumentowanych obserwacji dokonano dotychczas nie więcej niż dwa razy. Co niesamowite ten materiał wideo jest w naprawdę znakomitej jakości. Stanowi więc zachwycające spojrzenie na rzadki gatunek i jego zachowania w naturalnym środowisku. 
 
Sprawa domniemanego odkrycia przez nurka nowego gatunku nie jest jednak jeszcze przesądzona. Dr Allen Collins będący zoologięm i kuratorem w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej Instytutu Smithsona mówi, że na filmie widać cechy podobne, ale nie identyczne z opisem Chirodectes maculatus z 2005 roku. Przykładowo tamten opis stwierdzał, że stworzenie ma plamki, natomiast na nagraniu widać pierścienie. 
 
"Przypuszczam, że istnieje cień szansy, że ten okaz pochodzi od blisko spokrewnionego, ale jeszcze nieopisanego gatunku, jednakże ja skłaniałbym się ku Chirodectes maculatus" stwierdza naukowiec. Tak czy inaczej należy pogratulować nurkowi i cieszyć się, że postęp technologii pozwala na tak znakomite rejestracje nieznanych gatunków. Swoją drogą - czy tylko nam wydaje się, że liczba doniesień o charakterze kryptozoologicznym spadła, odkąd nagrania Full HD czy 4K wkroczyły do niemal każdego urządzenia? 
 


www.swiatobrazu.pl