15 czerwca 2022, 10:27
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 956 razy

Pożegnalne selfie lądownika InSight

Pożegnalne selfie lądownika InSight

Pożegnalne selfie lądownika marsjańskiego pokazuje, z jak dużą ilością pyłu musi radzić sobie aparatura - Lądownik marsjański InSight przebywa na powierzchni Czerwonej Planety w celu gromadzenia informacji na temat jej aktywności sejsmicznej. Te dane mają pomóc w zmierzeniu głębokości i składu skorupy, płaszcza i jądra. Teraz lądownik przesłał na ziemię zdjęcia, które pokazują, w jak trudnych warunkach musi pracować.

Koniec misji InSight - zobacz pożegnalne zdjęcie

"InSight zmienił nasze rozumienie wnętrza planet skalistych i przygotował grunt pod przyszłe misje" komentuje pracę lądownika Lori Glaze, pełniąca funkcję dyrektorki działu planetarnego NASA, dodając, iż to "czego dowiedzieliśmy się o wewnętrznej strukturze Marsa, możemy zastosować do Ziemi, Księżyca, Wenus czy nawet planet skalistych znajdujących się w innych układach gwiezdnych".
 
Zasłużona aparatura musi jednak zakończyć swoją misję. Wszystko z powodu bardzo dużej ilości pyłu marsjańskiego przysłaniającego panele słoneczne. Pokazało to selfie lądownika, które zostało wykonane 24 kwietnia 2022 czyli 1211 marsjańskiego dnia misji. InSight wykonał już podobną fotografię 4 lata wcześniej - dnia 6 grudnia 2018 roku. Widać zdecydowaną różnicę w poziomie zapylenia paneli. 
 
insight
 
Zdjęcie wykonane przez lądownik InSight dnia 6 grudnia 2018 roku. Jak widać panele były niemal zupełnie czyste. / Źródło: NASA
 
insight
 
Zdjęcie wykonane przez InSight 24 kwietnia 2022 roku, ukazujące pokryte pyłem panele. / Źródło: NASA
 
Obraz nazywany selfie lądownika to tak naprawdę połączenie kilku ekspozycji, gdyż ramię InSight musi poruszyć się kilka razy, aby udało mu się uchwycić pełen obraz sprzętu. Zespół obsługujący lądownik ustawił ramię robota lądownika w pozycji spoczynkowej po raz ostatni w maju 2022 roku. InSight zakończył pracę naukową, choć samo urządzenie może jeszcze działać do grudnia bieżącego roku. W ten sposób zakończy się bardzo ważna i pouczająca misja, w czasie której lądownik wykrył ponad 1300 trzęsień powierzchni Marsa. 


www.swiatobrazu.pl