30 maja 2022, 12:13
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1673 razy

Zobacz rok z życia pustułek

Zobacz rok z życia pustułek

Robert Fuller jest fotografem dzikiej przyrody, który przez ostatni rok obserwował parę pustułek - Pomagał sobie w tym przygotowanymi siedliskami i kamerami zapewniającymi nagrania w wysokiej rozdzielczości, a w efekcie powstały filmy i zdjęcia, dające niezwykły wgląd w dziką przyrodę.

Rok z życia pustułek zarejestrowany na wysokiej jakości wideo

Fotograf i filmowiec Rober E. Fuller opublikował film na YouTube, szczegółowo opisując wspólne życie pary pustułek, które nazwał Apollo i Atena. Autor użył do tego wyrafinowanej sieci poukrywanych kamer. Artysta wyznał, że przez wiele lat zbierał doświadczenia, które pozwoliły mu dopracować jego system kamer. Nie chce przy tym zdradzać tajemnic swojego warsztatu. Jedyne czym podzielił się autor to fakt, że wykorzystuje w swojej pracy aparaty Sony A9 i Panasonic GH5. 

 
Gniazdo w którym żyły pustułki zostało założone przez autora. Zdarzało się nawet, że interweniował, gdy sytuacja była ciężka dla ptaków i brakowało im jedzenia. Wideo pokazuje pierwszy sezon godowy w życiu samca pustułki o imieniu Apollo. Samica Atena ma jednak większe życiowe doświadczenie i już wcześniej odchowała pisklęta. 
 
Film ukazuje najważniejsze momenty z życia ptaków, takie jak np. składanie jaj czy wykluwanie się piskląt. Zarejestrowały się także bitwy pustułek z innymi ptakami, np. kawkami czy płomykówkami. Niestety nie wszystko udawało się im w ciągu tego roku, gdyż krótko po wykluciu jedno z piskląt zmarło. Podobny los spotkał kolejne młode, gdy ptasim rodzicom nie udało się wykarmić całej grupki. Gdy zostały 3 pisklęta przyrodnik postanowił dokarmiać je pod nieobecność dorosłych ptaków. 
 
Film nakręcony pomiędzy 2020 a 2021 rokiem w lesie Yorkshire Wolds w Wielkiej Brytanii zgromadził 80 000 wyświetleń w zaledwie kilka dni. Fuller ma 50 lat i od 20 roku życia obserwuje dziką przyrodę, robiąc to zawodowo. Co więcej jest znakomitym malarzem. Zaczął filmować gniazda w 2013 roku, ale eksplozja popularności jego profilu nastąpiła w czasie lockdownu. Jak zdradza Fuller w tym momencie Apollo i Atena posiadają 6 jaj i radzą sobie świetnie. 


www.swiatobrazu.pl