1 grudnia 2023, 14:33
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 3673 razy

Rozkład temperatur na Ziemi widoczny na zdjęciach satelitarnych

Rozkład temperatur na Ziemi widoczny na zdjęciach satelitarnych

Na orbicie okołoziemskiej znalazł się nowy satelita, który jest wyposażony w zaawansowaną kamerę termalną - Niedawno przesłał na Ziemię zestaw fascynujących zdjęć o wysokiej rozdzielczości.

Ultra precyzyjna aparatura robi zdjęcia, ukazujące temperatury na Ziemi

Niedawno na orbitę trafił satelita HOTSAT-1, który ma za zadanie rejestrować obrazy termiczne z kosmosu. Dzięki temu możliwe jest badanie temperatury powierzchni naszej planety z zachowaniem nigdy wcześniej niedostępnej szczegółowości. Aparatura może wskazywać wahania temperatury na przestrzeni do ok. 100 metrów. Kamera jest także w stanie rejestrować krótkie sekwencje wideo.
 
 
Cushing w Oklahomie, znane jako "światowe skrzyżowanie rurociągów". / Źródło: HOTSAT-1
 
 
Port w Darwin w Australii. / Źródło: HOTSAT-1
 
Kamera HOTSAT-1 pozwala na rejestrowanie pożarów, wpływu miast na środowisko czy innych wahań temperatury na powierzchni naszej planety. Satelita jest obsługiwany przez brytyjską firmę SatVu, która planuje wystrzelić w kosmos siedem dodatkowych obiektów, które pozwolą nie tylko gromadzić więcej danych, ale również przyspieszą wykrywanie zmian termicznych. "Obrazowanie termowizyjne jest realizowane od dziesięcioleci w ramach misji naukowych, w ramach których działają należący do NASA satelita Landsat i satelita European Sentinel" skomentował dyrektor techniczny i współzałożyciel firmy SatVu Tobias Reinicke. Jednakże, jak podkreśla, "satelity SatVu zbierają dane z ogromną szczegółowością - 100 metrów, 500 metrów lub 1000 metrów, co sprawia, że jest to pierwsze tak dokładna misja komercyjna gromadząca dane w widmie termicznym".
 
Analiza różnic temperatury na powierzchni Ziemi w wysokiej rozdzielczości pomoże urbanistom lepiej zrozumieć, w jaki sposób zwiększa się ciepło poprzez drogi, budynki i obszary przemysłowe. Istnieje przy tym nadzieja, że dzięki tym danym uda się tworzyć bardziej energooszczędną infrastrukturę. 
 
 
Pożary w zachodniej Kanadzie. / Źródło: HOTSAT-1
 
 
Ulice i parkingi w Las Vegas. / Źródło: HOTSAT-1
 
Większość satelitów obserwuje Ziemię w świetle widzialnym, czyli w takim samym zakresie fal jakie odpowiadają zdolności om percepcyjnym ludzkiego wzroku. Satelita HOTSAT-1 wykrywa ciepło, które jest zasadniczo światem podczerwonym - o znacznie większej długości fal. Oznacza to konieczność stosowania dłuższej ekspozycji. Satelity SatVu przemieszczają się w przestrzeni kosmicznej z prędkością 7 kilometrów na sekundę, co wymusza naprawdę precyzyjnego celowania aparaturą, gdyż w przeciwnym razie obrazy byłyby rozmazane. 
 


www.swiatobrazu.pl