18 listopada 2022, 16:10
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1282 razy

Historyczny start Artemis na fotografiach

Historyczny start Artemis na fotografiach

NASA po wielu próbach i długim odkładaniu terminu lotu wreszcie skutecznie wyniosła w kosmos rakietę z misją Artemis 1 - To oznacza początek nowej ery eksploracji przestrzeni kosmicznej i rozpoczęcie powrotu człowieka na Księżyc. Misja ta utoruje także drogę do zbudowania bazy orbitalnej na Księżycu i pozwoli ludziom stworzyć przystanek do dalszej, jeszcze głębszej eksploracji wszechświata.

Piękne zdjęcia ukazujące start misji Artemis 1

Historyczny start miał miejsce w Centrum Lotów Kosmicznych im. Kennedy’ego na Florydzie. Start obserwowały tłumy naocznych obserwatorów i oficjeli. Misja Artemis 1 to pierwszy test w przestrzeni kosmicznej systemów, które będą podstawą do dalszych lotów na Księżyc i zaniesienia tam człowieka. Rakieta SLS wyniosła w przestrzeń kosmiczną statek Orion, który został zaprojektowany w celu zabierania ludzi w kosmos dalej niż kiedykolwiek wcześniej. 
 
artemis
 
Start rakiety SLS / Źródło NASA
 
artemis
 
 Źródło NASA
 
Orion będzie służył jako pojazd eksploracyjny, który może utrzymać załogę podczas podróży kosmicznych i może wejść bezpiecznie ponownie w atmosferę. Program Artemis jest już realizowany od ponad dekady i do tej pory kosztował 37 miliardów dolarów (około 168 miliardów złotych), przy czym oczekuje się, że do 2025 roku jego koszt wzrośnie do 90 miliardów dolarów (czyli około 408 miliardów złotych). 
 
Ponownie tego wieczoru start rakiety stał pod znakiem zapytania. Wyciek ciekłego wodoru prawie uniemożliwił start, dopóki dwóch odważnych techników nie zaryzykowało życiem, aby wejść w strefę startową pojazdu. Rakieto, która wystrzeliła Oriona w kosmos, czyli SLS jest najpotężniejszą rakietą, jaką kiedykolwiek zbudowano, większą nawet niż Saturn V, który był używany w sześciu misjach Apollo w latach 1969-1972. Orion przeleci około 64 000 kilometrów dalej poza Księżyc, co sprawia, że stanie się najbardziej oddalonym od Ziemi w historii statkiem przeznaczonym do transportowania ludzi. 
 
Orion powróci na naszą planetę 11 grudnia tego roku, przebijając się przez atmosferę szybciej i rozgrzewając się jeszcze bardziej niż poprzednie tego typu pojazdy. W momencie wejścia w atmosferę osiągnie prędkość 40 233 kilometrów i jego zewnętrzne powłoki rozgrzeją się do temperatury 2800 stopni Celsjusza). 
 
artemis
 
Źródło NASA
 
artemis
 
Źródło NASA
 
artemis
 
Źródło NASA
 
artemis
 
Źródło NASA
 
artemis
 
Źródło NASA
 
Kursy fotograficzne on-line w abonamencie
 


www.swiatobrazu.pl