28 czerwca 2021, 16:14
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1730 razy

Zdjęcie zrobione z ISS pokazujące, jak szybko porusza się stacja kosmiczna

Zdjęcie zrobione z ISS pokazujące, jak szybko porusza się stacja kosmiczna

Większość ludzi wie, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) porusza się nad naszymi głowami naprawdę szybko - Jednakże dużo trudniej jest uświadomić sobie, co to tak naprawdę oznacza. Aby pomóc w pojęciu prędkości, z jaką orbituje wokół Ziemi ISS, przebywający na jej pokładzie astronauta Thomas Pesquet wykonał i udostępnił fotografię, która chociaż w pewnym stopniu obrazuje, jak to jest podróżować z prędkością 28 000 km/h.

Zdjęcie wykonane przy prędkości 28 000 km/h

Próbując zwizualizować, jak to jest pędzić ponad Ziemią z tak oszałamiającą prędkością astronauta eksperymentował z 30-sekundową ekspozycją. Skupił aparat na elementach stacji widocznych na tle nocnego nieba Ziemi. 
 
ISS orbituje wokół błękitnej planety w odległości 400 kilometrów. Okrążenie globu zajmuje jej około 90 minut. Oznacza to, że stacja i jej mieszkańcy okrążają naszą planetę 16 razy dziennie. Pomimo tak oszałamiającej prędkości astronauci przyznają, że w ogóle tego nie odczuwają. 
 
międzynarodowa stacja kosmiczna
 
fot. Thomas Pesquet / NASA
 
Niemniej fotografia wykonana przez Thomasa Pesqueta robi bardzo duże wrażenie. Uzmysławia, że w każdym momencie pracy astronautów nad ISS pod nimi (lub równie dobrze nad nimi, co samo w sobie na orbicie jest względne) przemykają miliardy ludzi pozostający na planecie. Wraz z nimi niezliczona liczba spraw, uśmiechów, smutków, radości, dramatów. 
 
Jak to powiedział kultowy astronom NASA Carl Sagan - "To Nasz dom. To my. Na niej wszyscy, których kochasz, których znasz. O których kiedykolwiek słyszałeś. Każdy człowiek, który kiedykolwiek istniał, przeżył tam swoje życie". Chociaż jego słowa pochodzące z jego książki Błękitna Kropka dotyczyły ikonicznej fotografii Ziemi wykonanej przez sondę Voyager rozpoczynającą gwiezdną część swojej misji, to można je także odnieść do obserwowania naszej planety z ISS.
 
Thomas Pesquet już kilkukrotnie przesłał na Ziemię bardzo ciekawe fotografie, ukazujące Ziemię w oryginalny sposób (i to nie tylko dlatego, że jest pokazana z orbity). Przykładowo stworzył fotografie, ukazujące Ziemię tylko poprzez fragmenty bezmiaru oceanów. Na zdjęciach tych w ogóle nie widać lądu, co daje niezwykle spojrzenie na naszą w końcu błękitną planetę. 
 


www.swiatobrazu.pl