24 lutego 2023, 10:06
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 872 razy

Zima na Marsie na zdjęciach z NASA

Zima na Marsie na zdjęciach z NASA

Mars nie jest kojarzony ze śnieżnymi scenami, ale naukowcy z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA mówią, że zima jest tam obecna w pełnej krasie - NASA opublikowała niedawno marsjański raport pogodowy wraz ze zdjęciami lodowego krajobrazu Czerwonej Planety.

Zobacz niesamowite zdjęcia zimowych krajobrazów na Marsie

Mars nie jest kojarzony ze śnieżnymi scenami, ale naukowcy z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA wyjaśnili, że zima jest tam obecna w pełnej krasie. Podobnie jak Ziemia Czerwona Planeta także doświadcza śniegu, lodu i prawdziwej zimy. NASA opublikowała zdjęcia wykonane przez kamerę HiRISE, które ukazują oszronione wydmy w środku marsjańskiej zimy. Fotografia została wykonana w pobliżu przesilenia zimowego Czerwonej Planety, kiedy Słońce znajdowało się zaledwie kilka stopni nad horyzontem. 
 
 
Źródło: NASA
 
 
Źródło: NASA
 
 
Źródło: NASA
 
 
Źródło: NASA
 
"Mars jest bardzo suchym miejscem, ale w wybranych lokalizacjach znajdzie się wodę i lód, tak jak na Ziemi. Tutaj także znajduje się tzw. suchy lód" komentuje  Sylvain Piquex - naukowczyni zajmująca się Marsem. W latach 70. XX wieku lądownik Mars Viking zaobserwował formowanie się szronu przy gruncie daleko od biegunów. "Wiadomo, że ten szron jest podobny do tego, jaki znajduje się na Ziemi" dodaje Piquex, dodając, że "dzięki Mars Odyssey wiadomo jest, że na Marsie istnieją dwa rodzaje szronu - istnieje także mróz CO2, który nie jest obecny na Błękitnej Planecie". 
 
Chociaż na Czerwonej Planecie jest dużo zimniej niż na Ziemi, nie można spodziewać się zasp śniegu. Ale i tak te zdjęcia są niezwykle interesujące dla naukowców i bardzo ważne dla przyszłej, ewentualnej eksploracji Marsa. Możliwość znalezienia wody pod różnymi postaciami ułatwi tworzenie baz i przyszłą kolonizację Czerwonej Planety przez człowieka. 
 


www.swiatobrazu.pl