28 sierpnia 2023, 14:26
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1333 razy

Zoo w Toronto prosi odwiedzających, aby przestali pokazywać gorylom filmiki

Zoo w Toronto prosi odwiedzających, aby przestali pokazywać gorylom filmiki

Okazuje się, że zbyt duża ilość czasu spędzana przed ekranem smartfona szkodzi zdrowiu nie tylko ludzi - Podobnie rzecz się ma u goryli i z tego właśnie powodu zoo w Toronto poprosiło odwiedzających, aby zaprzestali pokazywania tym wielkim małpom filmików na ekranach smartfonów.

Goryle spędzają zbyt wiele czasu na oglądaniu filmów i zdjęć

Goryle oglądające filmiki na ekranach smartfonów są nimi tak zafascynowane, że wolą zajmować się tym zamiast rozwijaniem swoich relacji z innymi małpami. Według zoo w Toronto prowadzi to do rozluźnienia więzi w grupie tych zwierząt i utrudnieniach podczas łączenia w pary. W związku z tym dla dobra goryli władze zoo poprosiły odwiedzających, aby zaprzestać pokazywania im jakichkolwiek filmików i zdjęć na ekranach smartfonów. Okazuje się, że niektóre treści mogą być dodatkowo stresujące dla małp i tym bardziej negatywnie wpływać na ich kontakty towarzyskie. 
 
fotografia zwierząt
 
Jednym z głównych pasjonatów filmików jest goryl Nassir. Bardzo polubił takie pokazy i okazało się, że przez to stał się bardzo rozproszony i przestał wchodzić w interakcje ze swoimi pobratymcami wspólnie zamieszkującymi wybieg. "Był po prostu zafascynowany gadżetami, telefonami i filmami" skomentował sprawę dyrektor ds. ochrony dzikiej przyrody w zoo w Toronto Martin Star. 
 
Nawet na stronie zoo pojawił się komentarz przy sylwetce tego goryla, że jest "uosobieniem nastolatka, zafascynowanego filmami, który z chęcią spędzałby przed ekranem większość swego życia, gdyby tylko mu na to pozwolić". Star dodaje jednak, że takie zainteresowanie filmami nie musi oznaczać uzależniania. Jak podkreśla, goryle to bardzo inteligentne i dociekliwe małpy, stąd takie filmy je po prostu intrygują. 
 
Co ciekawe, ekrany są wykorzystywane do interakcji ze zwierzętami, przeprowadzania na nich badań itp. Niemniej zoo w Toronto nie chce dopuścić do nadmiernego i niekontrolowanego dostępu zwierząt do treści wyświetlanych z TikToka czy innych mediów społecznościowych. Okazuje się przy tym, że negatywny wpływ na zachowania oglądanie ekranów smartfonów odwiedzających zoo zauważono również w zoo w Chicago. W związku z tym lepiej po prostu w ogrodzie zoologicznym przyglądać się zwierzętom… zamiast z nimi wgapiać się w ekran. 


www.swiatobrazu.pl