Zoom na prezenty - świąteczny poradnik zakupowy

Zoom na prezenty - świąteczny poradnik zakupowy

Jak co roku grudzień to okres wzmożonych poszukiwań ciekawych prezentów świątecznych. I jak zwykle osoby pragnące kupić coś zapalonemu fotografowi przeżywają piekielne męki, nie wiedząc, na co się zdecydować. Nasz tegoroczny poradnik ma pomóc Wam w tym zadaniu, a także tej części z Was, która właśnie pisze list do św. Mikołaja i zastanawia się, na co w ramach nieziemsko ciasnego budżetu może sobie pozwolić.


Obiektywy


Jeżeli obdarowywana osoba ma już aparat swoich marzeń, to na pewno ucieszy się z dobrego obiektywu. Optyka jest bez wątpienia najważniejszym elementem wyposażenia fotografa. To ona w głównej mierze jest odpowiedzialna za to, czy zdjęcie będzie ostre, jaką będzie się odznaczało plastyką oraz czy fotograf nie będzie miał problemów z ustawieniem ostrości. Różne typy fotografii i sytuacje fotograficzne wymagają też zupełnie różnych typów obiektywów.

Obiektywy

Canon EF 50 mm f/1.8 STM – cena 479 zł (+ cashback 90 zł przy zakupie z aparatem)

Uniwersalny obiektyw stałoogniskowy o bardzo atrakcyjnej cenie, którego pole widzenie odpowiada w przybliżeniu sposobowi postrzegania świata przez ludzkie oko. Doskonale sprawdza się zarówno z korpusami małoobrazkowymi, gdzie stanowi tzw. standard, jak i z formatem APS-C, gdzie pełni funkcję krótkiego obiektywu portretowego. Dzięki swojej dużej jasności świetnie sprawdza się w fotografii wymagającej uzyskania małej głębi ostrości, a także w warunkach niedostatecznego oświetlenia. Najnowsza edycja wyposażona jest w autofokus z szybkim i cichym silniczkiem krokowym (STM), który wspaniale sprawuje się zarówno podczas fotografowania, jak i filmowania. Przy tym to konstrukcja nie tylko doskonała optycznie, ale też lekka i poręczna: waży zaledwie 160 gramów i ma 40 milimetrów długości. Można więc ją mieć zawsze przy sobie.

 

Zoom na prezenty świąteczny poradnik zakupowy Święty Mikołaj Święta Bożego Narodzenia Boże Narodzenie Gwiazdka
Canon EF 50mm f/1.8 STM (Fot. Canon)

"Często można spotkać się z pytaniem o najlepszy aparat do fotografii ulicznej. Lubię odpowiedź, że najlepszy jest ten, który akurat masz przy sobie. Ale jeśli już mogę coś sugerować, to stałoogniskowy obiektyw o ekwiwalencie 50 mm. Jego kąt widzenia przypomina oko ludzkie. Dobre zdjęcie to najczęściej zrobione z bliska." – Wojciech Kosikowski (fragment wywiadu)

"Nowa edycja STM tego obiektywu ma taką samą konstrukcję optyczną co sprawdzona wersja Mark II, co zresztą przyznaje sam Canon, a moje testy to potwierdziły. Jednakże nowy obiektyw ma też liczne udoskonalenia, co bardzo mnie cieszy. [...] Nowy pierścień ostrości zastosowany w tym obiektywie stanowi znaczny krok naprzód względem wcześniejszego modelu. Jest on elektronicznie sprzężony z silnikiem autofokusu. W rezultacie obraca się nadzwyczaj miękko i jest niesamowicie cichy. [...] Ogólnie rzecz biorąc, pierścień AF jest bardzo responsywny, a najważniejszą cechą charakterystyczną tego obiektywu jest jego nowy napęd STM. Obiektywy tego typu sprawdzają się znacznie lepiej niż inne konstrukcje w ustawianiu ostrości po przełączeniu aparatu w tryb Live View oraz podczas filmowania. [...] Kolejne drobne usprawnienie polega na tym, że obiektyw wyposażono w 7-listkową przysłonę, zamiast zaledwie 5-listkowej użytej w poprzedniej wersji." – Christopher Frost

 

Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM – cena 968 zł (+ cashback 150 zł przy zakupie z aparatem)

Bardzo kompaktowy, szerokokątny obiektyw dla matryc formatu APS-C (niekompatybilny z korpusami 35 mm!), którego zakres ogniskowych w przeliczeniu na pole widzenia formatu małoobrazkowego wynosi 16–29 mm). Czyni to z tego modelu idealne szkło do kreatywnej fotografii krajobrazowej i architektonicznej oraz wykonywania zdjęć we wnętrzach. Obiektyw zawiera 14 soczewek zebranych w 11 grup, a w gronie tym znaleźć można elementy asferyczne oraz soczewki ze szkła UD o obniżonym współczynniku załamywania światła. Całość uzupełnia 7-listkowa przysłona zapewniająca gładkie rozmycie tła. Obiektyw wyposażono w nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak system stabilizacji obrazu (IS) oraz napęd AF oparty na silniczku krokowym (STM). Ten ostatni zapewnia płynne i bezszelestne ostrzenie zarówno podczas wykonywania zdjęć, jak i przy filmowaniu.
 

Zoom na prezenty świąteczny poradnik zakupowy Święty Mikołaj Święta Bożego Narodzenia Boże Narodzenie Gwiazdka
Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM (Fot. Canon)

"Przede wszystkim jest to naprawdę lekki obiektyw, jak na tego typu konstrukcję, ponieważ waży niecałe 250 gramów. [...] Automatyczne ustawianie ostrości w obiektywie 10-18mm jest w gruncie rzeczy natychmiastowe i tak ciche, że nie jestem w stanie go nawet usłyszeć. W połączeniu z mechanizmem Dual Pixel AF użytym w korpusie 70D i trybem Servo AF jest to prawdziwa bomba dla filmujących i stanowi doskonałą kombinację. [...] Na moje oko 10-18mm jest pod względem optycznym konstrukcją wyjątkową, szczególnie gdy wziąć pod uwagę cenę tego obiektywu. [...] Uwzględniając efekty możliwe do uzyskania za pomocą tego obiektywu, należy podkreślić, że 10-18mm stanowi modelowy przykład doskonałego stosunku jakości do ceny i w istocie jest wspaniałym osiągnięciem Canona." – Darren Miles

 

 

Autor: Redakcja SwiatObrazu.plNajnowsze fotografie

Kropla.jpeg Wiosenka ... ...... ..wsłuchać się w szum fal..... Zmierzch. Niezgrabiasz