8 kwietnia 2020, 08:32
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 2633 razy

Fotograf przekształcił skaner w przystawkę do aparatu wielkoformatowego

Fotograf przekształcił skaner w przystawkę do aparatu wielkoformatowego

Randy Sarafan opracował koncepcję, jak przekształcić skaner cyfrowy w przystawkę do aparatu wielkoformatowego 4x5 cala - W krótkim filmie wideo można zapoznać się z całym projektem, i nawet jeśli nie planujecie bawić się w fotografię wielkoformatową, warto zapoznać się z tym niecodziennym pomysłem.

Aparat wielkoformatowy ze skanera

Pierwotna koncepcja została rozbudowana przy współpracy z firmą Fotodiox. Projekt zrealizowany w filmie opublikowanym na YouTube zakłada wykorzystanie mobilnego skanera Flip-Pal, który kosztuje w sieci nieco ponad 700 złotych. Niemniej według autora projektu możliwe jest także zastosowanie innych skanerów. Urządzenie jest sparowane z aparatem CameraDactyl 4x5 i arkuszem Fresnela 5x7. 
 
Autor wideo podkreśla, że jego projekt nie jest w stanie zapewnić takiej jakości, jak filmy 4x5, ale to ciekawy eksperyment, który warto było wykonać. Operacja rozpoczęła się od pokrycia powierzchni skanowania węglikiem krzemu. To pozwala na uzyskanie bardziej równomiernego rozkładu światła. Następnie skaner został połączony z aparatem za pośrednictwem czarnej taśmy izolacyjnej tak, aby uniknąć przedostawania się do wnętrza układu światła. 
 
Skanowanie obrazu zajęło około 20 s i po tym czasie ukazały się obrazy o bardzo specyficznej charakterystyce. Zdjęcia cechowały się dużą ziarnistością, ale wykazywały się ciekawym klimatem. Eksperyment zakończył się powodzeniem, wskazując kolejny ciekawy sposób na uzyskiwanie fotografii. 
 
Więcej na temat wielkoformatowego aparatu opartego o skaner dowiesz się z poniższego wideo.www.swiatobrazu.pl