11 czerwca 2019, 15:48
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1684 razy

Zwycięzca konkursu fotograficznego African Geographic zdyskwalifikowany za manipulację

Zwycięzca konkursu fotograficznego African Geographic zdyskwalifikowany za manipulację

Organizatorzy konkursu African Geographic wydali oświadczenie stwierdzając, iż fotograf, który niedawno zdobył tytuł Fotografa Roku 2019, został zdyskwalifikowany z powodu cyfrowych manipulacji fotograficznych.

Zdjęcie, zatytułowane "Tim in Amboseli National Park, Kenia" i wykonane przez fotografa Björna Perssona, pokazuje znanego kenijskiego słonia o imieniu Tim, stojącego na tle ciemnych, burzowych chmur. Chociaż zdjęcie uzyskało tytuł Fotografia Roku 2019 konkursu fotograficznego African Geographic, "nieustannie czujni" członkowie społeczności ze szczegółową wiedzą o Timie szybko zauważyli, że coś jest nie tak z uszami słonia.
[kn_free]
 
Pomocne stały się dwa dwa zdjęcia autorstwa Selengei Poole-Granli, które również zostały zgłoszone do konkursu jako te, które dokładnie pokazują, jak wyglądają uszy Tima – spójrz na uszkodzenia.
 
Sędziowie nie zauważyli tak dużej ingerencji podczas procesu oceniania. Chociaż komentowali inne oczywiste elementy postprodukcyjne na zdjęciu, które ich zdaniem są akceptowalne i które dodają "mistycznego wymiaru Timowi, poczucia fantazji i legendy".
[kn_advert]
 
Skonfrontowany z rozbieżnością Björn Persson wyjaśnił, że manipulacja nastąpiła przypadkowo, podczas przetwarzania końcowego.
"Nasi sędziowie podjęli decyzję o zdyskwalifikowaniu […] po uświadomieniu sobie, że prace postprodukcyjne wykonane przez fotografa spowodowały, że pewne uszkodzenia uszu słonia nie zostały dokładnie odzwierciedlone. Wyjaśnienie uczestnika, że błąd ten przypadkowo pojawił się podczas czyszczenia obrazu (powszechna praktyka wśród fotografów), zostało zaakceptowane przez sędziów - ale decyzja o zdyskwalifikowaniu pozostaje niezmienna" – czytamy w oświadczeniu.
 
Zasady konkursu stanowią, że: "Zgłoszone zdjęcia powinny być wierną reprezentacją oryginalnej sceny. Postprodukcję należy stosować z wyczuciem. Celem jest pozostawienie oryginalnego odwzorowania fotografowanej sceny, uczciwość wobec widza i pokazywanie rzeczywistości ".
 
konkurs fotograficzny
Fot. Björn Persson
 
konkurs fotograficzny
Fot. Selengei Poole-Granli
 
konkurs fotograficzny
Fot. Selengei Poole-Granli


www.swiatobrazu.pl