Życie przed śmiercią. Kiedy ludzie umierają na zdjęciach Waltera Schelsa

Życie przed śmiercią. Kiedy ludzie umierają na zdjęciach Waltera Schelsa

Niemiecki fotograf, Walter Schels stworzył serię mrocznych portretów ludzi tuż przed i po śmierci – fotografiom towarzyszą fragmenty rozmów z portretowanymi osobami, które nagrała partnerka fotografa Beate Lakotta.


Inspiracją do podjęcia tematu był fakt, że Walter Schels zawsze bał się śmierci i chciał stawić czoło temu lękowi poprzez sztukę. "Wszystkie fotografowane osoby zdawały sobie sprawę, że koniec jest naprawdę bliski. A to jednak zupełnie co innego niż ogólna świadomość faktu, iż wszyscy jesteśmy śmiertelni. W naszych rozmowach rozmówcy wyrażali złość, strach, odwagę lub rezygnację" – mówi fotograf.

W trakcie powstawania zdjęć rodziny i bliscy chorych wciąż udawali w znany nam wszystkim, smutny sposób: "Już niedługo poczujesz się lepiej" - mówili. "Wkrótce wrócisz do domu" - i tak dalej. Dlatego - ku zdumieniu rodzin - to właśnie Schels i Beate Lakotta zdobywali zaufanie umierających, którzy przebywali w zakladach opieki paliatywnej. Nie powtarzali wytartych frazesów, nie oferowali taniego pocieszenia, starali się tylko, aby ci niemal nieznani im ludzie czuli się w obliczu własnej śmierci nieco mniej samotni.

Walter Schels urodził się w 1936 roku, miał 9  lat, gdy skończyła się II wojna światowa. Pamięta liczne naloty, okaleczone przez wojnę ciała. "Byłem przerażony śmiercią. Przez całe życie unikałem widoku martwych ciał, również moich własnych rodziców" – komentuje fotograf. W 1974 roku Walter Schels podjął pracę w tygodniku, dla którego tworzył kronikę urodzeń fotografując noworodki. "Twarze noworodków wydawały mi się, przez większość czasu, bardzo podobne do twarzy starych ludzi. To było doświadczenie, które obudziło moje zainteresowanie twarzą i losem człowieka. Zostałem więc fotografem portretowym" - powiedział Schels.

Pierwsza wystawa zdjęć miała miejsce w Muzeum Zdrowia w Dreźnie, prezentowano ponad 50 portretów przed i po śmierci – w ciągu 6 tygodni odwiedziło ją ponad 50 tysięcy osób. Następnie była prezentowana mi.in. w Londynie, Lizbonie, Luksemburgu, Szwajcarii, Włoszech, Izraela, Wiedniu, Tokio, Montrealu.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem